Vláda schválila zrušení třicetikorunových poplatků v ambulancích a lékárnách od ledna příštího roku. Zůstane jen devadesát korun na pohotovosti. Novinářům to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a potvrdil, že výpadek příjmů z poplatků bude ambulancím i lékárnám kompenzován z navýšených odvodů státu. Ministr rovněž uvedl, že vláda schválila i to, že elektronické recepty nebudou povinné.
"Zrušení regulačních poplatků je důležitým krokem vlády pro zajištění dostupné veřejné zdravotní péče," sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).
Zrušení regulačních poplatků, mimo platby za pohotovost, má koaliční vláda v programovém prohlášení. Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od letošního ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou. Proti návratu k platbě šedesát korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.
"Pacienti nebudou muset platit třicet korun za návštěvu lékaře a poplatek v lékárně od ledna příštího roku. Vláda a sociální demokracie tímto plní slib a odstraňují bariéry v přístupu k lékařské péči. Výpadku v příjmech se nemusejí obávat ani lékaři a lékárny, zrušené poplatky jim budou kompenzovány tak, aby nebyli poškozeni," řekl ministr.
Regulační poplatky zavedla v roce 2008 vláda Mirka Topolánka. Podle Sobotky poškodily řadu občanů. "Jsem proto rád, že se nám podařilo již po pěti měsících fungování vlády tento nespravedlivý symbol bezohledné politiky pravicových vlád na vládní úrovni zrušit, a věřím, že náš návrh podpoří i Poslanecká sněmovna a Senát," sdělil premiér.
Výpadek z výběru regulačních poplatků mají pokrýt navýšené odvody státu. Letos ve druhém pololetí to je navíc 2,1 miliardy korun, dostanou je nemocnice. Příští rok za obě pololetí to bude navíc 4,2 miliardy, vedle nemocnic tak mohou dostat kompenzaci ambulance a část lékáren.
Němeček předložil kabinetu také novelu zákona o léčivech, vláda souhlasila, aby lékaři mohli psát papírové i elektronické recepty i po 1. lednu 2015, kdy už měly být jen recepty elektronické. Z účtu lékového ústavu navrhoval ministr zákonem převést do státního rozpočtu 1,7 miliardy korun, tento bod odložila vláda na příště.
Vláda schválila zrušení poplatků u lékaře a v lékárnách
Domácí
2. 7. 2014Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Lucie Pařízková