VZP sahá k půjčkám. Ostatní pojišťovny se zatím drží

Domácí
31. 7. 2011 07:30
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Zdravotní pojišťovny hlásí ztráty. Jen za prvního čtvrt roku byly jejich výdaje o více než dvě miliardy korun vyšší, než kolik vybraly na pojistném. Největší tuzemská Všeobecná zdravotní pojišťovna proto sahá k půjčkám. Výkyvy ve výběru pojistného lepí kontokorentním úvěrem. Další pojišťovny se zatím drží.

Když se loni schvalovaly pojistné plány na rok 2011, hlavní úkol zněl šetřit. "Rezervy docházejí a příští rok už se bude hospodařit jen s tím, co se vybere na pojištění," avizoval šéf správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny Marek Šnajdr.

Na chudší časy se připravovaly i menší pojišťovny. "Deficitní financování je všeobecný jev. Je to dáno nastavením úhradové vyhlášky a obecnými trendy, kterým se nelze vyhnout. To znamená postupné stárnutí populace a zavádění nových léčebných metod," řekl šéf Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich.

Nyní mají pojišťovny první výsledky hospodaření. Jak si vedou? Po prvním čtvrtletí jsou skutečně v deficitu, a to ve výši 2,22 miliardy korun. Zatímco od pojištěnců vybraly 52,6 miliardy korun, za léčení a provoz zaplatily 54,82 miliardy korun. Nepomohlo ani to, že se jejich příjmy zvedly. Vyplývá to z dat, která zveřejnil Český statistický úřad.

Kam sáhnout?

Všeobecná zdravotní pojišťovna už proto sahá k půjčkám. "Alternativou vyrovnání sezonních výkyvů v průběhu měsíce je využití kontokorentního úvěru," píše ve svém zdravotně pojistném plánu.

Ostatní pojistné domy se zatím drží. "Nikdo z členů Svazu zdravotních pojišťoven tyto nástroje zatím používat nemusel," přiznává viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven a šéf Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Vladimír Kothera.

Co dál? Podle pojišťoven bude záležet také na tom, jaké změny odhlasují zákonodárci v rámci zdravotnické reformy. I když se podle pojišťoven velké dopady neočekávají. "První část úprav totiž obsahuje z hlediska nákladovosti jen jednu věc –  ministr zdravotnictví by mohl určitou část péče, která je doposud placena z pojištění, označit za nadstandardní," vysvětluje Ladislav Friedrich. Placených nadstandardů se však mnoho neočekává.

Navíc úspory, které vzniknou, spolyká podle Friedricha jiná změna v zákoně: očkování. Zatímco dříve se platilo ze státního rozpočtu, napříště ho uhradí zdravotní pojišťovny. "Většina z nás, zodpovědných hospodářů, proto pracuje jen s těmi příjmy, které jsou jisté, a nestaví zdravotně pojistné plány na bezbřehém optimismu," uzavírá Friedrich.

Jak pojišťovny hospodařily?

-  Zdravotní pojišťovny vybraly 52,6 miliardy korun. Deficit se díky vyšším příjmům snížil o 1,34 miliardy korun.

-  Za léčení a provoz pojišťovny zaplatily 54,82 miliardy korun. Náklady meziročně vzrostly o 0,16 miliardy korun.

-  O 26 milionů na 174 milionů korun vzrostl také odpis hmotného a nehmotného majetku.

Další čtení

Autor: FOTO:FORTEPAN / Szent-tamási Mihály, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=145347681

Monstrózní Stalinův pomník vydržel na Letné sedm let

Domácí
29. 4. 2025
Zleva Eva Ulmová s fenou Kali, Ema Horáková se psem Tobym, Eliška Eisová s portrétem feny Elvíry, Klára Šlechtová s fenou Ornou a Petr Houdek se psem Codym na vyhlášení výsledků 15. ročníku záchranářské ankety Statečné psí srdce.

Příběhy Statečných psí srdcí: Zachránili životy, pomáhají lidem, našli drogy i zbraně

Domácí
29. 4. 2025

Za zřícení budovy v centru Prahy uložil soud podmínku a zákaz činnosti

Domácí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ