Haló, budu rodit!
"Zakázané" porodní asistentky radí ženám aspoň po telefonu
17.09.2012 18:40 Původní zpráva
Ženy, které se rozhodnou přivést potomka na svět v pohodlí domova, musejí už půl roku spoléhat pouze samy na sebe. Porodním asistentkám, které by jim mohly pomoci, za to totiž podle nového zákona hrozí až milionová pokuta. Navrhnout řešení neutěšené situace měla pracovní skupina na ministerstvu zdravotnictví; ta se však zatím hlavně hádá, a tak ženy rodí doma bez dozoru a stát si koleduje o políček od Evropského soudu pro lidská práva.
"Ženy rodí doma buď samy, s porodní asistentkou na telefonu, nebo k nim porodní asistentka přijde potají," popisuje právnička a členka ministerské pracovní komise Adéla Hořejší současnou praxi domácích porodů v Česku. Od dubna, kdy začala platit zdravotnická novela ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), totiž porodním asistentkám, které by poskytly rodičce péči mimo nemocnici, hrozí pokuta až ve výši jednoho milionu korun. A tu je ochoten riskovat málokdo.
Pracovní skupina, která měla ze současné situace najít východisko, se na ministerstvu zdravotnictví sešla v pondělí již potřetí. Na ničem se však neshodla. "Dohodli jsme se, že se dohodneme," oznámil její předseda, poslanec za TOP 09 a porodník Aleš Roztočil. Kompromis by rád viděl prý už na příštím jednání za měsíc.
O tom, že je k němu ještě daleko, však svědčil i průběh brífinku, který se po skončení pracovní skupiny konal. Zastánkyně domácích porodů z nejrůznějších ženských sdružení ho zorganizovaly samy venku před budovou ministerstva. Za porodníky na něj dorazil jen Roztočil a před jeho začátkem se rozdávala jablka pod heslem "urodila se doma, užijte si je, než nám je ministerstvo zakáže pěstovat". "Naděje, které jsme vkládaly do pracovní skupiny, se záhy ukázaly jako velmi liché a její dosavadní činnost je pro nás částečným zklamáním," potvrzuje právnička Hořejší.
Pranýř ve Štrasburku
Pokud však Česko problematiku domácích porodů rychle nevyřeší, může se dostat do potíží. "Domnívám se, že České republice hrozí u Evropského soudu pro lidská práva odsouzení za to, že nenaplňuje právo žen na soukromí a rodinný život tím, že neumožňuje ženě svobodnou volbu místa porodu a péče," míní místopředsedkyně pracovní skupiny a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.
Několik tuzemských případů už ostatně do Štrasburku dorazilo. A domácí porody řeší i soudy u nás, a to hned na několika frontách. Kromě nespokojených maminek se ozývají i porodní asistentky. "Je jim znemožněno, aby vykonávaly svoji profesi v plném rozsahu svých kompetencí, jež jsou jim garantovány zákonem," tvrdí Hořejší.
Zastánkyně domácích porodů předložily na pondělním jednání pracovní skupiny desítku vlastních návrhů podložených nejrůznějšími analýzami a studiemi. Ministerstvo zdravotnictví by podle nich mělo například nejen garantovat rodičkám volbu poskytovatele porodní péče a místa porodu, péče porodních asistentek by podle nich měla být hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Argumentují přitom lepší poporodní kondicí rodiček i novorozenců, ale i úsporami ve zdravotnictví. "Péče porodních asistentek i s péčí o novorozence vychází asi na dvě třetiny toho, co průměrná péče lékařská," vypočítává biostatička Markéta Pavlíková s odkazem na studii z Velké Británie. Částka na spontánní porod a ošetření novorozence činí zhruba 15 tisíc korun. V Česku navíc rodí polovina nízkorizikových žen na specializovaných pracovištích, což je neekonomické.
Porodní domy jako možný kompromis
"Jeden nerozumíme druhému, ale všichni chceme to stejné. Fyziologický porod patří do rukou porodních asistentek a rizikový nebo patologický porod do rukou lékaře," říká optimisticky Roztočil. Stejně jako další porodníci z pracovní skupiny však odmítá to, oč zástupkyně ženských sdružení usilují, a to porody v domácím prostředí. "Porod v domácnosti je v současné době v našich podmínkách porodnickým hazardem a poskytovatelé porodnické péče i laické kruhy by měli ženy od tohoto rozhodnutí zrazovat," stojí v podkladech, které přinesl na pondělní jednání.
O porod v prostředí domova má zájem zhruba jedno až tři procenta českých žen. Kompromisem by mohly být porodní domy, kde by ženy mohly rodit jen s porodními asistentkami bez dozoru lékaře. "Sama bych byla ráda, kdyby se skupina shodla na tom, že chceme mít v České republice několik porodních domů, ve kterých budou moci ženy rodit samostatně s porodními asistentkami," popisuje svoje představy místopředsedkyně skupiny Šimůnková.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.