Zelení pověsili na budovu sněmovny <span>tibetskou vlajku</span>

Domácí
10. 3. 2008 19:51
Martin Bursík a Kateřina Jacques vykukují zpoza tibetské vlajky.
Martin Bursík a Kateřina Jacques vykukují zpoza tibetské vlajky.

Martin Bursík a Kateřina Jacques vykukují zpoza tibetské vlajky.Tibetská vlajka zavlála v pondělí odpoledne i na jedné z budov sněmovny. Z oken svého klubu s výhledem na Malostranské náměstí ji tam spolu se stranickým logem vyvěsili poslanci zelených. Předsedkyně této parlamentní frakce Kateřina Jacques řekla, že sněmovní kancléř Petr Kynštetr s tím nesouhlasil.

Zelení vlajku přesto vyvěsili. Podle nich nevisí na stožáru dolní komory, ale z oken klubu. Navíc ji doprovází stranické logo a zelení tvrdí, že je tak dostatečně zřejmé, že jde o vyjádření postoje Strany zelených, ne sněmovny jako celku.

Jacques dodala, že dolní komora bude již na nadcházející schůzi, zřejmě příští týden, hlasovat o návrhu rezoluce, která by Tibet podpořila. Připravila ji podle ní sněmovní skupina přátel Tibetu. "Věřím, že získáme dostatek hlasů," řekla. Míní, že většina poslanců ostatních stran bude i dnešní vyvěšení vlajky z oken klubu zelených vnímat s pochopením.

Předseda sněmovny Miloslav Vlček však nesouhlasí. "Sněmovna je veřejná budova a tam se vyvěšování vlajek řídí určitými pravidly. Není to budova zelených, ODS nebo KDU-ČSL, aby si každý vyvěšoval, co chce a odkud chce. Vlajky se věší na určité místo a za určitých pravidel," řekl Aktuálně.cz. Na místo má podle informací tohoto serveru zamířit plošina, ze které chce kancléř Kynštetr nechat vlajku sundat.

Výročí protičínského povstání Tibeťanů v roce 1959 si dnes vyvěšením tibetské vlajky připomněly i stovky radnic po celé republice. Při povstání ve Lhase před 49 lety zemřelo na 80 tisíc Tibeťanů a jejich duchovní vůdce dalajlama odešel do indického exilu, kde žije dodnes. Za půlstoletí čínské nadvlády zanikly v Tibetu tisíce klášterů, tradičních míst kultury, víry a vzdělanosti, mnozí Tibeťané byli vysídlováni a jejich kultura potlačována.

Čína sice dlouhodobě - a nyní především v souvislosti s přípravou olympijských her - slibuje zlepšování situace v otázce lidských práv, aktivisté a mezinárodní organizace i někteří politici však stále upozorňují na věznění lidí kvůli náboženskému vyznání, mučení zatčených a otrockou práci v táborech.

Kromě symbolické podpory, jíž je vyvěšování tibetské vlajky, se počátkem března konají i další doprovodné akce. Odehrávají se přehlídky tibetské kultury a lidé se mohou blíže seznamovat s tibetskými tradicemi, jež Čína potlačuje.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Víte, co je to „dříve vyslovené přání“? Rozhoduje o vašem životě a smrti

Domácí
1. 4. 2025

Boj o život na dálnici u Brna. Policisté oživili srdce měsíčnímu chlapečkovi

Domácí
1. 4. 2025
ilustrační foto

Máte svůj oblíbený strom? Přihlašte ho do ankety Strom roku

Domácí
1. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ