Zeman dostal červenou kartu za sympatie ke Kremlu, míní tisk

Domácí
18. 11. 2014 11:13
Prezident Miloš Zeman obdržel "několik" červených karet.
Prezident Miloš Zeman obdržel "několik" červených karet.

Protesty proti prezidentovi Miloši Zemanovi během pondělních oslav výročí "sametové revoluce" upoutaly pozornost i ruských, ukrajinských a polských médií, omezily se však na agenturní zpravodajství. V protestech vidí reakci na Zemanovy proruské postoje. "Červená karta: na českého prezidenta házeli vajíčka, protože podporuje Putinovu politiku," nadepsal populární ruský list Moskovskij komsomolec.

"V Česku se demonstrovalo za odstoupení prezidenta Miloše Zemana. Mnoha Čechům se nelíbí jeho sympatie ke Kremlu. Zeman zejména prohlásil, že protiruské sankce nemají smysl a že postoj Západu k Putinovi je nespravedlivý. Za to i zaplatil: na oslavách 25 let od pádu komunismu v Československu na něj nespokojenci házeli vajíčka," vylíčil ruský list. Dodal, že demonstranti v analogii s fotbalem ocenili Zemanovo působení v čele státu červenými kartami a transparenty "Stydíme se za našeho prezidenta" a "Nechceme být kolonií Ruska".

Jeden z mnoha četných transparentů."Oslavy 25. výročí pádu komunismu skončily opravdovým skandálem (...) Na českého prezidenta Miloše Zemana házeli vejce za to, že podporuje ruskou politiku na Ukrajině," uvedla nezávislá rozhlasová stanice Echo Moskvy s tím, že Zeman vyvázl bez úhony, ale jedno vajíčko trefilo Joachima Gaucka. Vysvětlila, že demonstranty rozhořčily nedávné Zemanovy výroky proti západním sankcím proti Rusku a na podporu ruského prezidenta Vladimira Putina, a to nejen v zahraniční, ale i domácí politice.

"Prahou otřásají protesty, ale Miloš Zeman zůstal věrný svému stanovisku," uvedla ruská zpravodajská televize Rossija 24 na svém webu a objasnila, že Zeman zastává nepopulární stanoviska vůči Rusku, a tak ho k demisi opět vyzývají ti, kterým je "blízká celoevropská móda kritiky na adresu Moskvy". V odpovědi na hvízdot a pokřik však Zeman demonstrantům vzkázal, že se jich nebojí. A tak se nakonec stalo, že Zeman zastínil oslavy na počest jedné z nejdůležitějších událostí moderních českých dějin - sám však jako vždy zůstal v klidu, protože ke kritice přistupuje filozoficky, podotkla ruská televize.

"Češi protestují v obraně dobrého jména Václava Havla před útoky jeho nástupců," napsal polský publicista, někdejší disident Adam Szostkiewicz ve svém blogu na webu časopisu Polityka. Připomněl, že na zesnulého státníka útočí bývalý a úřadující prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman z protilehlých břehů české pravice a levice. Zatímco Klaus označuje Havla za reformátorského komunistu, Zeman ho má za utopistu pasivně přihlížejícího rozkrádání národního majetku v kuponové privatizaci. Avšak ani Klaus, ani Zeman se nemohou pochlubit ve svém životopise, že by jako Havel bránili demokracii a občanské svobody i za cenu uvěznění.

Demonstrace se zúčastnily tisíce lidí."Dnes lze kritizovat libovolného vůdce, ale je hanebnost a hloupost ničit symboly odporu proti zlu, protože bez nich má zlo usnadněnou práci v srdcích a úmyslech lidí," zdůraznil Szostkiewicz. Útoky na Havla mu připomínají pokusy polských "antikomunistů a vlastenců z poslední minuty" o diskreditaci vůdců polské protikomunistické opozice, včetně Lecha Walesy, a to podle zásady: "čím méně sami dělali za komunismu, tím agresivněji lustrovali ty, kteří otevírali cestu ke svobodě".

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ