Český parlament by podle Miloše Zemana měl přijmout usnesení týkající se arménské genocidy. Český prezident to řekl při setkání se svým arménským protějškem Seržem Sargsjanem.
Zeman zároveň poznamenal, že očekává, že kvůli jeho výrokům o genocidě Arménů odvolá Turecko z Prahy svého velvyslance, stejně jako to Ankara učinila ve vztahu k Berlínu. Šéf české Poslanecké sněmovny možnost parlamentní rezoluce nepřímo odmítl.
"Dlouhodobě zastávám názor, že k historickým událostem by se měli vyjadřovat historici, nikoli politici," sdělil prostřednictvím svého mluvčího předseda sněmovny Jan Hamáček.
Zeman při schůzce se Sargsjanem a při jednání národních delegací Česka a Arménie připomněl, že on sám již dříve vyvražďování Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu označil. Sargsjan mu za jeho postoj poděkoval.
O masakru Arménů jako o genocidě hovořil Zeman v lednu 2014 při Sargsjanově návštěvě Prahy. Podle tehdejšího vyjádření Hradu šlo o Zemanův soukromý názor. Česko se k zemím uznávajícím události za genocidu nepřidalo. Tehdejší dění odsuzuje, ale záležitost by podle něj měla zůstat v rukou historiků.
Zeman při jednání v Jerevanu prohlásil, že má rád přímé vyjadřování. Očekává proto, že po jeho návštěvě Arménie turecký velvyslanec opustí Česko, stejně jako opustil nedávno Německo.
Turecko coby nástupce Osmanské říše odmítá interpretovat více než sto let staré události jako genocidu. Tvrdí, že údaj o 1,5 milionu ztracených arménských životů je nadsazený a že mrtví byli oběti občanské války, nikoli genocidy. Ankara minulý týden kritizovala rezoluci, ve které masakr za genocidu označili němečtí poslanci. Ankara reagovala odvoláním svého velvyslance z Berlína ke konzultacím, což je v diplomatické praxi jedna z forem protestu.