Zatímco bývalý premiér Vladimír Špidla i neúspěšný prezidentský kandidát Jiří Dienstbier varují před nástupem Miloše Zemana na Hrad, zbytek vedení sociálních demokratů tohoto tvůrce opoziční smlouvy ve druhém kole voleb podporuje. Co bude následovat? Miloš Zeman na Pražském hradě sociální demokracii pravděpodobně rozloží.
"Miloš Zeman dělal všechno pro to, aby sociální demokracii poškodil včetně pomoci se sestavením Topolánkovy vlády. Odebral ČSSD hlasy díky projektu SPOZ. Má militaristické názory v zahraniční politice. Není to levicový kandidát. Pro sociálně uvažující voliče to druhé kolo nemůže být dobrou volbou. Budou si vybírat menší zlo," řekl ještě v sobotu nejmladší prezidentský kandidát Jiří Dienstbier on-line deníku TÝDEN.CZ těsně před jednáním grémia strany, které mu posléze vrazilo nůž do zad. Ač Dienstbier v předvolební kampani neustále připomínal Zemanovy prohřešky, jeho napojení na lobbisty a dokonce i pražskou mafii, předsednictvo sociálních demokratů rozhodlo, že strana Zemana ve druhém kole voleb podpoří. Po jednání to novinářům oznámil šéf strany Bohuslav Sobotka.
"Já jsem pevně rozhodnut, podporuji Miloše Zemana na Hrad. Na rozdíl od Karla Schwarzenberga nebude maskotem, loutkou Miroslava Kalouska. Tento můj názor sdílí celé vedení sociální demokracie. Celé vedení sociální demokracie hlasovalo, z těch přítomných hlasovali všichni pro Miloše Zemana," popsal jednání vedení on-line deníku TÝDEN.CZ šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Přiznal však, že Dienstbier se jednání neúčastnil. "Nemyslím si, že bychom byli rozděleni. Já doufám, že Jiří Dienstbier bude respektovat toto rozhodnutí," dodal.
Zemana? Nikdy!
Dienstbier se však k podpoře Miloše Zemana nehlásil ani den poté, s vychladlou hlavou. "Myslím si, že Zeman na Hradě ČSSD poškodí," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ. "Já myslím, že každý se musí rozhodnout sám podle sebe, koho podpoří ve druhém kole volby. Já rozhodně nebudu voličům sociální demokracie nebo těm, kteří volili mě, radit, aby si vybírali menší zlo. Toto doporučení jim určitě nedám. Já nemůžu dát doporučení volit Miloše Zemana. Ale chápu, že pro naše voliče je těžké volit Karla Schwarzenberga, jako předsedu vládní strany," dodal.
Podobný postoj zaujal i bývalý premiér a eurokomisař za ČSSD Vladimír Špidla. "Jakkoliv to zní paradoxně, myslím, že podpora Karla Schwarzenberga je výhodnější, protože on je jasný protivník, nemá schopnost narušit strukturu levice a její mobilizaci. Miloš Zeman je zatížen tisíci různými vztahy na levici, má jasný cíl sociální demokracii oslabit. Vždy tak jednal," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
Ani přes tyto jasné hlasy však Tejc nechce přiznat, že je sociální demokracie názorově rozštěpená. "Každý má právo na svůj názor. Jsem přesvědčen o tom, že se není možné koukat na to, kdo má být prezidentem, tímto úhlem pohledu. Je nutné se na to koukat v zájmu České republiky. V zájmu České republiky je, aby nebyl prezidentem někdo, kdo je součástí vlády Petra Nečase. Nesdílím obavy, že by Miloš Zeman měl jako prezident cíl škodit jakékoliv politické straně, včetně ČSSD," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ.
ČSSD neměla na výběr?
Podle politologů se však šéf poslanců za sociální demokracii hluboce mýlí. "Zeman ČSSD škodil řadu let, soustavně a systematicky," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ politolog Rudolf Kučera. Na to, že se bývalý premiér v roli prezidenta změní, by nesázel. "On vždy dával najevo, jak pohrdá těmi, kdo vedou ČSSD. Snažil se je poškodit, uzavíral dohody s jejich protivníky," připomněl. Rozhodnutí vedení sociálních demokratů Zemana přes to všechno podpořit ve druhém kole prezidentských voleb, považuje za pragmatické. Zeman zůstal ve druhém kole jako jediný levicový politik. "Byli k tomu donuceni. Byl na ně vyvíjen tlak. Vnímám to jako trest za to, že nedostatečně podpořili Dienstbiera," uvedl Kučera. Sociální demokraté jsou nyní podle něj rozdělení na dvě skupiny. Ta mladší pak Zemana určitě ve druhém kole voleb nepodpoří, ať si vedení partaje říká, co chce.
"Pro levicovou vládu by mohl Zeman představovat problém, pokud by začal ovlivňovat hospodářskou politiku a začal do vládní agendy zasahovat. Pro sociální demokracii by to mohlo být nepříjemné, protože by to zpochybňovalo, kdo je vlastně šéfem vlády. Jestli je to premiér, nebo prezident," řekl politolog Tomáš Lebeda. I on se domnívá, že sociální demokraté nepodpořili Zemana ve druhém kole s chutí, neměli však moc na výběr. Karla Schwarzenberga, šéfa vládní TOP 09 a místopředsedu Nečasova kabinetu, podpořit nemohli. "Bylo by to politicky nečitelné a hloupé. Proti pravicové vládě ČSSD bojuje zuby nehty. Znevěrohodnili by si tím svou politiku," poznamenal Lebeda.
Strach z problémů
Výhodné pro ČSSD by pak nebylo ani nepodpořit nikoho. "Co když pak Zeman vyhraje? Je to člověk, který nezapomíná. Kdyby mu sociální demokracie podporu nevyslovila, dělal by pak sociálně demokratické vládě velké problémy," myslí si politolog. Domnívá se, že pro sociální demokracii byla podpora Miloše Zemana nejvýhodnější. "Udělali vstřícný krok, který se jim může v budoucnosti vyplatit. Je to levicový politik a tím krokem se ČSSD nediskredituje. Když si odmyslíme osobní vztahy a problematické záležitosti, ze kterých je Zeman obviňován, tak je to logický krok," uzavřel.
První kolo přímých voleb prezidenta proběhlo uplynulý pátek a sobotu. Druhé kolo voleb, do kterého postoupil Miloš Zeman a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), se uskuteční 25. a 26. ledna.