Zemědělci protestně vylili <span>tisíce litrů mléka</span>

Domácí
29. 10. 2009 17:54
Akce u Jihlavy se zúčastnilo asi 30 podniků.
Akce u Jihlavy se zúčastnilo asi 30 podniků.

Akce u Jihlavy se zúčastnilo asi 30 podniků.Ekonomická situace producentů mléka je zoufalá. Výkupní ceny mléka se pohybují mezi 5,5 až 6 korunami za litr. Náklady na produkci přitom dosahují osmi korun. "Ceny jsou dnes na totalitní úrovni. Pro politiky jsme na okraji zájmu, proto taková akce," hájil protestní vylévání mléka do polí Vladimír Rod, předseda krajské rady Zemědělského svazu na Vysočině.

Na polích u obce Puklice na Jihlavsku se po poledni sešly desítky zoufalých zemědělců. Na poli stálo asi 15 cisteren vyrovnaných do řady. Na kraji silnice pak postávali členové místních družstev i sympatizanti protestní akce. Stroje se ve 13 hodin rozjely a z trysek či uzávěrů začalo mléko tryskat ven. Zem na poli se zbarvila do bíla a za ujíždějícími traktory sprintovali fotografové. "Je to proti přírodě, ale nedá se nic dělat. Je to smutný pohled," bylo slyšet v davu přihlížejících. 

Vysočina je kraj, který z celé republiky dodává nejvíc  mléka, asi 16 procent celkové produkce.

FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE

ČTĚTE TAKÉ: Mléko opět skončí v polích. Na vině jsou nízké ceny
                       Zemědělci požadují lepší podmínky ve výrobě mléka

Podle producentů bude za chvíli mléko jen z dovozu.Protestní akce netrvala déle než deset minut. Na místo dorazilo několik zástupců místních farem a zpracovatelů mléka, kteří se srdečně zdravili a vyjadřovali si vzájemnou podporu. Je pravděpodobné, že některé podniky budou muset přesunout výrobu z mléka do jiné oblasti. Cisterny mezitím končily svou vypouštěcí jízdu, ještě na poli se seřadily a poté se celé kolona za doprovodu asi 70 lidí v autech vydala na protestní jízdu napříč Jihlavou.

"K akci se připojilo na 30 podniků. Většinou šlo o ty, které museli s produkcí mléka skončit a kravám uřezat hlavy. Když jsme vstoupili do EU, dostali jsme 25 procent dotací, státy E15 dostaly sto procent. Tento konkurenční handicap nejde překonat," uvedl Vladimír Rod. "Je tady snaha eliminovat výrobu. Toho využijí především zahraniční řetězce, když nebude tuzemská nabídka, spotřebitel to draze zaplatí," dodal.

Při akci skončilo na polích celkem až 300 tisíc litrů mléka.Podle analýzy, kterou má on-line deník TÝDEN.CZ k dipozici, letos skončilo s mléčnou produkcí 10 procent farem, dalších dvacet procent o tom uvažuje. Tržby farmářů za mléko jsou letos o 7 miliard nižší než loni, před rokem se mléko vykupovalo za 9,37 korun, letos v září za 6,12 korun.

"Problém je i v tom, že letos spadly ceny všech komodit a ztrátu z mléka není kde získat. Spousta podniků jela na takzvané zelené úvěry, kdy nakupovali krmné směsi a hnojiva na úvěr, který hodlaly zaplatit produkcí ze sklizně," doplnil předseda zemědělců na Vysočině Rod. Celkově ve čtvrtek zemědělci vylili do země asi 300 tisíc litrů mléka.

Foto: Jan Schejbal

Vyjádření Jana Veleby, prezidenta Agrární komory
Tato akce vznikla z iniciativy místních skupin. Svým způsobem kopíruje akce probíhající dva měsíce v zemích evropské patnáctky. Je to krajní situace, farmáři už nemají kam ustupovat. Za každý litr mléka prodělají 2-3 koruny. Dluží pak splátky bankám, neboť se u nás hodně investovalo do chovu skotu. Já za nimi stojím a podporuju je. Ministerstvo zemědělství připravilo rozdělení doplňkových přímých plateb. Chovatelé dojných krav dostanou nižší podporu. Já se ptám, je to záměr, výsměch, provokace? S předstihem jsme varovali kam může situace dospět. ČR bude nesoběstačná v mléčných výrobcích. My snižujeme výrobu mléka, vybíjíme krávy a naopak Francie či Holandsko svou výrobu zvyšují. Také se u nás meziročně zvýšil dovoz hovězího, vepřového i drůbeže. Je jednoznačné kam to směřuje.

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ