Zesilme kontrolu hranic, navrhuje Úsvit. TOP 09 proti

Domácí
16. 6. 2015 12:57
Opoziční TOP 09 zvyšování kontrol na hranicích i jejich uzavírání odmítá, neboť by to podle ní přineslo obrovské hospodářské škody (ilustrační foto).
Opoziční TOP 09 zvyšování kontrol na hranicích i jejich uzavírání odmítá, neboť by to podle ní přineslo obrovské hospodářské škody (ilustrační foto).

Poslanecký klub opozičního hnutí Úsvit je kvůli imigrační krizi v EU pro posílení kontrol na českých hranicích. Na nadcházející schůzi sněmovny bude chtít po vládě vysvětlení, jak hodlá na příliv nelegálních uprchlíků reagovat. Opoziční TOP 09 naopak zvyšování kontrol na hranicích i jejich uzavírání odmítá, neboť by to podle ní přineslo obrovské hospodářské škody. Chce místo toho v EU iniciovat přidání peněz na boj s migrací.

"Pokud česká vláda teď neposiluje skokově kontrolu státních hranic, tak bohužel tragicky selhává," uvedl poslanec Úsvitu Martin Lank. "Nemůžeme se totiž spoléhat na nikoho jiného než sami na sebe. Jediný, kdo nás ochrání před nelegálními migranty, jsme my sami," zdůraznil.

"Čelíme pravděpodobně největšímu bezpečnostnímu ohrožení, jakému kdy byla Evropa vystavena," soudí Lank, podle něhož je jen otázkou času, kdy se přesune i k hranicím Česka. Podle předsedy klubu Marka Černocha by Česká republika měla na hranicích přijmout stejná opatření jako nedávno Německo v souvislosti s pořádáním schůzky lídrů států G7. To, jak dlouho mají tyto zvýšené kontroly trvat, či zda znovu obnovit ostrahu hranic jako před vstupem země do schengenského prostoru, je podle něj na diskusi.

"Není řešením posílení kontroly a už vůbec není řešením uzavírání hranic. Tento problém můžeme řešit jenom v rámci celé Evropské unie. Jakékoli uzavření hranic, které by znamenalo ohrožení schengenského systému, by také znamenalo obrovský hospodářský problém a ztrátu statisíc pracovních míst," odmítla názor Úsvitu místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Její strana místo toho chce příští týden na jednání předsedů poslaneckých klubů Evropského parlamentu navrhnout, aby Evropská unie zvýšila rozpočet na řešení problémů imigrace z dnešních 350 milionů eur, což odpovídá 0,25 procenta rozpočtu EU. Jak vysokou částku by unie na boj s touto krizí měla vynakládat, je podle ní na dohodě členských států. "Stávající stav ale naprosto neodpovídá závažnosti situace," míní další místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Eret Petr

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ