Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR nesouhlasí se záměrem ministerstva financí zrušit daňové zvýhodnění stravenek. Změna podle asociace bude mít negativní dopad na státní rozpočet, firmy i zaměstnance. Plánované zrušení daňového zvýhodnění stravenek je součástí chystané daňové reformy.
"Argumenty ministra financí Miroslava Kalouska o rovných podmínkách pro všechny mají logiku, ale v tomto případě jde o neracionální rozhodnutí, které zatíží všechny - stát, firmy i zaměstnance. V dané chvíli to považujeme za nerozumné a zásadně s tímto návrhem nesouhlasíme," sdělil předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.
Navrhovaný roční paušál ve výši 3000 korun není podle Havlíčka řešením, jelikož pro zaměstnance tato částka nemá význam a státní rozpočet by kvůli tomu byl zatížen zhruba 12 miliardami korun. Havlíček upozornil, že předpokládaný daňový výnos bude ovšem pouze ve výši přibližně pěti miliard korun.
Zvýhodněné stravenky nyní podle Havlíčka poskytuje svým zaměstnancům 70 procent tuzemských podniků. Firmy zrušení daňového zvýhodnění stravenek sice přežijí, na druhou stranu se jim ale podle Havlíčka zvýší daňové zatížení, což je v rozporu se záměrem vlády nezvyšovat daně.
Havlíček také upozornil, že změna tvrdě dopadne na firmy podnikající v pohostinství, kterým výrazně klesnou tržby. O práci by v tomto oboru mohlo přijít až 10 tisíc lidí. Negativně by zrušení daňového zvýhodnění stravenek pocítili také zaměstnanci. "Pokud jim firma tento krok nevykompenzuje na jejich účet, dostanou zcela minimální částku v hodnotě zhruba deset korun na den ve formě paušálu," stojí v prohlášení asociace.
Podle dubnového průzkumu společnosti Factum Invenio devět z deseti tuzemských firem je přesvědčeno, že stát má zachovat nynější systém závodního stravování a zvýhodnění stravenek. Více než tři čtvrtiny firem v případě zrušení daňového zvýhodnění stravenek a zavedení zaměstnaneckého paušálu očekává tlak zaměstnanců na růst mezd.
Takzvaný zaměstnanecký paušál, jehož zavedení navrhuje ministerstvo financí v rámci daňové reformy, předpokládá zrušení dosavadního systému daňového zvýhodnění stravenek a jeho nahrazení daňově uznatelným odpočtem, který zaměstnancům přinese měsíční daňovou úsporu nejvýše 250 korun. Tlaku na zvýšení mezd ze strany zaměstnanců se nejvíce obávají firmy, které provozují jídelny. Jejich zaměstnanci totiž rozdíl mezi stravenkami a paušálem pocítí podle průzkumu v největší míře.
Ministerstvo financí plánuje v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 daňových výjimek. Zaniknout by mělo nejen osvobození od daně u stravenek nebo režijních jízdenek, ale například i u příspěvku na výstroj nebo výsluh u ozbrojených složek. Skončit by měl i odpočet od daně u příspěvku odborům. Ukončení daňového zvýhodnění u nejdiskutovanějších benefitů ministerstvo odůvodňuje tím, že neexistuje žádný sociální ani ekonomický důvod, aby tyto příjmy nepodléhaly zdanění. Jako náhradu za to ministerstvo financí chce zavést zaměstnanecký paušál 3000 korun ročně.
Živnostníci odmítají rušení daňového zvýhodnění stravenek
Domácí
13. 6. 2011 14:56Stravenky.
Autor: ČTK Foto: Profimedia