Železniční viadukt à la Divoký západ a pod ním roubené domy jako z českých pohádek. Pardon, z německých. Malebnou architekturu Kryštofova Údolí u Liberce totiž stvořili Němci. A čeští chalupáři vesnici zachraňují pro budoucnost.
Na železniční trati z Liberce do České Lípy s velkolepými viadukty a pěti tunely je Kryštofovo Údolí nejzajímavější zastávkou. Obec je živým skanzenem, v němž je dřevěný kostel sv. Kryštofa ze sedmnáctého století památkovou perlou. A desítky původních roubených domů tvoří stejně cenný náhrdelník, jehož korálky jsou rozházeny v dolině dlouhé několik kilometrů. Je to muzeum lidové architektury, které výhradně udržují chalupáři. Co roubenka, to malebný pohlednicový obrázek.
Po odsunu německé komunity z Christofsgrundu v letech 1945 a 1946 vesnice rychle chátrala, než ji od konce padesátých let začali zachraňovat první rekreanti. Jiné vsi v okolí ale takové štěstí neměly a většina tradičních podstávkových domů (patro roubeného domu nese samostatná dřevěná konstrukce čili podstávka) tam dávno prohnila a spadla. Tak je tomu třeba v Žibřidicích, kde po staveních zůstaly jen pozemky; vesnice vyhlíží jako pilka s vylámanými zuby.
* Co čeká návštěvníka v Kryštofově Údolí uprostřed října?
* A proč tamější prostředí připomíná Divoký západ?
* Kde je umístěn cyklus lidových obrazů ze sedmnáctého století, kterému se říká Tanec smrti?
* Čím člověka okouzlí místní viadukty?
Odpovědi na tyto a další otázky si přečtete v aktuálním vydání časopisu Týden, které je právě v prodeji.