Usvědčit pachatele trestného činu bude v budoucnu pro policii těžší. Kvůli nálezu Ústavního soudu, který zrušil povinnost telefonních operátorů uchovávat údaje o uskutečněných hovorech a poslaných zprávách, totiž policisté nejspíš ztratili jeden z klíčových vyšetřovacích nástrojů.
Pět na stole v českých, Kubiceho zpráva či vražda v Klánovickém lese - to jsou případy, v nichž hrál výpis elektronických stop z mobilního telefonu velmi významnou roli. Některým zúčastněným poskytl alibi, jiné pomohl usvědčit. Policisté údaje často a rádi využívali. "Pro vyšetřování zejména trestných činů je lokalizace nepostradatelným pomocníkem, zejména u loupežných přepadení, vražd, šíření dětské pornografie, organizované trestné činnosti či extremismu," uvedla pro on-line deník TÝDEN.CZ policejní mluvčí Pavla Kopecká.
Prostě je nemáme
S tím je konec. Podle čerstvého verdiktu Ústavního soudu je archivace elektronických stop hovorů "porušením lidských práv a zásad právního státu". Operátorům tak odpadá povinnost uchovávat po dobu šesti měsíců tato data, která v hojné míře využívala právě policie.
"Je to pro nás komplikace, nejvíce postiženy jsou specializované útvary jako Národní protidrogová centrála nebo Útvar pro odhalování organizovaného zločinu," uvedla Kopecká.
Zdůrazňuje však, že v trestním řádu stále zůstalo právo policie vyžádat si data o hovorech a zároveň povinnost operátorů tyto údaje poskytnout. V praxi by to totiž mohlo vypadat tak, že policie sice oprávněně požádá o vydání informací, operátoři však odpoví, že požadovaná data již jednoduše nemají k dispozici.
Konec sledování skrz telefony
Kde však vzít potřebné informace, když už je nikdo nesmí dlouhodobě shromažďovat? "Tento problém budeme muset s operátory vyřešit," připouští Kopecká. Policie ani telekomunikační společnosti však netuší, jak. "Pro zákazníky je to dobrá zpráva. Pro nás to však není jednoduchá situace, musíme zákon nejdřív důkladně prostudovat," říká Alžběta Weinfurtová z tiskového oddělení firmy Vodafone.
Paradoxně by i o tomto rozporu mohl v budoucnu rozhodnout opět Ústavní soud. V samotném nálezu se totiž zmiňuje o protiústavnosti práva vyžadovat údaje od operátorů. Vzhledem k tomu, že tento zákon trestního řádu nebyl objektem přezkoumání, je nyní na zákonodárcích, aby příslušné paragrafy novelizovali v souladu s ústavou, případně se opět obrátili na Ústavní soud. Každopádně to však vypadá, že policie ztratí možnost nahlížet do soukromí českých zločinců.