Návrh sociálnědemokratického ministerstva práce a sociálních věcí zavést porodné na druhé dítě a zároveň zvýšit okruh rodin, které mají na tuto sociální dávku nárok, narazil na odpor ministerstva financí, kterému šéfuje předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Jablkem sváru je skutečnost, že by podle návrhu na tyto dávky mělo mít nárok víc rodin.
Nyní na ně dosáhnou pouze rodiny s příjmem pod 2,4násobek životního minima, tedy do 18 504 korun. Podle návrhu ministerstva práce vedeného Michaelou Marksovou Tominovou (ČSSD) by nově na porodné měly dosáhnout rodiny s příjmem do 2,7násobku životního minima, tedy u prvního dítěte s částkou do 20 817 korun měsíčně a u druhého potomka s měsíční sumou do 25 515 korun.
Ministerstvo financí s tím ovšem vyslovilo v připomínkovém řízení zásadní nesouhlas. Poukazovalo na koaliční smlouvu, kde je napsáno: "Prosadíme porodné i na druhé dítě." "V této smlouvě se však nehovoří o zvyšování zákonem stanoveného koeficientu z 2,40 na 2,70násobek životního minima rodiny, kterým se násobí příjem pro nárok na porodné," kritizuje návrh Babišův úřad. Ministerstvo práce ovšem tuto připomínku neakceptovalo a návrh nezměnilo.
Babišovu resortu vadí i to, že ministerstvo práce neuvedlo, kde vezme peníze na změny v porodném. Ty si totiž vyžádají od státu ročně 330 milionů navíc. "Požadujeme proto, aby v důvodové zprávě bylo výslovně uvedeno, že zvýšené výdaje na tuto dávku budou pokryty v rámci schválených výdajových limitů kapitoly 313 - ministerstvo práce a sociálních věcí," uvedlo ministerstvo financí.
"Zvýšené výdaje nelze pokrýt v rámci stávajících výdajových limitů," opáčilo na to pouze stručně ministerstvo práce s tím, že opakovaně na tuto skutečnost upozorňuje.
Kromě již zmíněného zvětšení počtu rodin, které mají na porodné nárok, obsahuje návrh i další změnu, totiž to, že by se vyplácelo porodné i u druhého potomka, a to ve výši deseti tisíc korun. Na prvního by zůstala částka 13 tisíc korun. Na dvojčata či vícerčata se vyplácí pak 19,5 tisíce korun, nově by to mělo být 23 tisíc korun.