<span>Zmizeli v Albánii</span>, s jejich orgány se ale neobchodovalo

Domácí
3. 4. 2010 15:16
Čeští studenti se zřejmě nestali obětmi obchodníků s orgány.
Čeští studenti se zřejmě nestali obětmi obchodníků s orgány.

Čeští studenti se zřejmě nestali obětmi obchodníků s orgány.Tři čeští studenti, kteří se v roce 2001 ztratili v Albánii, se nestali oběťmi nelegálního odebírání lidských orgánů. Prohlásil to šéf kriminální policie Jan Noga. Srbský prokurátor pro válečné zločiny Vladimir Vukčević koncem loňského roku uvedl, že mezi oběťmi kosovskoalbánských povstalců, kteří v Kosovu v minulosti unášeli lidi, odebírali jim orgány a prodávali je na černém trhu, byli i tři lidé z Česka.

Podle Nogy se to však nepotvrdilo. "Prověřovaly se veškeré možnosti, srovnávaly se všechny informace a vzorky, které máme, a nepotvrdilo se, že by šlo o ty tři pohřešované," řekl Noga. Vukčević v rozhovoru pro srbský list Blic uvedl, že oběťmi obchodování s lidskými orgány v Kosovu se stali zejména kosovští Srbové, několik Rusů a také tři Češi. Své tvrzení nepodpořil konkrétními důkazy. Albánské úřady však s jeho slovy nesouhlasily. "Nemáme žádné informace, že by se oběťmi obchodů s orgány stali Češi," řekl tehdy šéf oddělení pro zahraniční vztahy kosovské policie Veton Elshani.

K TÉMATU: Kosovo popírá, že by oběťmi odebírání orgánů byli Češi
                    Rada Evropy vyšetřuje unášení Srbů kvůli orgánům

Trojice českých studentů, která v roce 2001 zmizela v odlehlé vesnici Theth na severu Albánie, se podle dosavadních výsledků vyšetřování zřejmě stala obětí přepadení. Na konci loňského října albánská policie podle tamních médií tento případ znovu otevřela a na informace vedoucí k nalezení pohřešovaných byla vypsána odměna.

Obvinění z obchodu s orgány Srbů zajatých albánskými bojovníky během války v Kosovu (1998-99) začala loni v srpnu vyšetřovat na žádost Srbska Rada Evropy. Podle Bělehradu během války v Kosovu zmizelo až 500 kosovských Srbů. Informace o údajném obchodu s orgány unesených Srbů se poprvé dostaly na veřejnost v pamětech Carly Del Ponteové, která působila jako hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Foto: Karel Šanda

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Opava bojuje proti alkoholu, vyhláška pití zakazuje na veřejných místech

Domácí
5. 4. 2025
ilustrační foto

Na mnoha místech Prahy mohou lidé navštívit velikonoční trhy a akce

Domácí
5. 4. 2025

Na státních hradech a zámcích začíná hlavní turistická sezona

Domácí
5. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ