Dohra
Zmlácení demonstranti ze Šumavy žalují policisty
06.10.2014 06:35 Původní zpráva
Ani tři roky po nelegálním policejním zásahu proti demonstrantům u Ptačího potoka v Národním parku Šumava, kteří vlastními těly bránili kácení kůrovcových smrků, není tento případ definitivně ukončen. Několik účastníků podalo trestní oznámení na policisty, kteří je zranili. Policie se zase pokouší zvrátit soudní rozsudek o nezákonnosti zásahu.
Čtyři lidé, kteří se v létě 2011 zúčastnili blokády lesa u šumavského Ptačího potoka, podalo na Vrchní státní zastupitelství trestní oznámení na konkrétní policisty.
Tvrdí, že muži zákona při zásahu nalomili Radovanu Čápovi žebra, Tomáši Birčákovi pochroumali páteř, takže musel nosit zdravotní límec, Jana Skalíka dusili a škrtili a na Alexandru Mateáskovou měli sexuální narážky.
Účastníci demonstrace podali trestní oznámení už bezprostředně po zásahu před třemi lety. Jenže tehdejší plzeňská policejní inspekce všechna obvinění plošně zamítla jako neprůkazná. Od té doby se však odehrála jedna významná událost: plzeňský krajský soud pravomocně rozhodl, že policejní zásah proti demonstrantům byl nelegální. A za nezákonné označil soud i kácení stromů, kterému se blokádníci snažili zabránit.
"Občanská sdružení na ochranu přírody byla zcela zbavena možnosti chránit zájmy ochrany přírody v době před přistoupením k těžbě dřeva. Za této situace se nelze vůbec divit tomu, že jako poslední možnost, jak zabránit zvůli správních orgánů, bylo zvoleno vyhlášení blokády nezákonné těžby," konstatoval soud.
"Odpůrce (policie) musel nebo alespoň měl vědět, že svým zákrokem poskytuje ochranu nezákonné těžbě na území národního parku, a to v demokratickém právním státě tím nejhorším možným způsobem, násilným zásahem proti demonstrantům," dodal soud.
Krajská policie v Plzni se s verdiktem nemíní smířit a podala proti němu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. I přes pravomocný rozsudek krajského soudu stále trvá na tom, že se zasahující policisté žádného pochybení nedopustili. Nejvyšší správní soud zatím o stížnosti nerozhodl.
Čtyři z demonstrantů mezitím sepsali nové trestní oznámení a přidali k němu i 125 stran příloh, které obsahují veškeré shromážděné - a podle nich i dostatečné - důkazy proti konkrétním policistům.
"Náhle se na mne policista vrhl a úderem do oblasti hlavy či krku mne srazil k zemi. Přitom si
již pamatuju jen to, že mne zalehl či zaklekl, těžko se mi dýchalo a kroutil mi ruce za záda," popsal v trestním oznámení svou zkušenost Radovan Čáp, který chtěl pouze doprovodit svou dceru na policejní služebnu. Tvrdí, že zdravotní následky po nalomení žeber má do současnosti.
"Když ke mně přicházeli příslušníci policie s rozbrušovačkou, tak vesele pokřikovali, že přichází pan gynekolog, abych se připravila," vypověděla zase Alexandra Mateásková.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.