Někdejší vysoce postavený pracovník ministerstva financí Jiří Kudlík, zproštěný obžaloby z podílu na vytunelování jedné a čtvrt miliardy z CS fondů, neuspěl u pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové. Snažil se dostat do "tepláků" dozorové žalobce, kteří stáli za jeho čtrnáctiletým nesmyslným trestním stíháním.
"Žádal jsem o prošetření postupů dozorových státních zástupců, zda se v tomto případu nedopustili trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele nebo zneužití pravomoci úřední osoby," řekl Jiří Kudlík on-line deníku TÝDEN.CZ.
Se svým podnětem neuspěl. Ani u jednoho z nich. Nejprve to byl František Fíla, který je nyní v advokacii, a později Marek Solar, jenž Kudlíka v roce 2010 obžaloval z podvodu a postavil před soud. Společně s bývalým analytikem resortu financí byl v kauze souzen a též obžaloby koncem roku 2012 zproštěn Petr Müller, jednatel firmy, jež investiční společnost krátce vlastnila.
"Nutno konstatovat, že jsem v postupu JUDr. Františka Fíly a Mgr. Marka Solara neshledal podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby ani jiného trestného činu, neboť jsem neshledal, že by v úmyslu způsobit jinému škodu nebo jinou závažnou újmu, anebo opatřit sobě nebo jinému neoprávněný prospěch a vykonávali svou pravomoc způsobem odporujícím jinému právnímu předpisu, překročili svou pravomoc nebo nesplnili povinnost vyplývající z jejich pravomoci," konstatoval v zamítavém stanovisku žalobce Zdeněk Matula, jemuž byl případ přidělen.
Jiří Kudlík ve svém podání poukazoval na podle jeho mínění podivné praktiky jak žalobců, tak policejních orgánů. Bývalý žalobce "Fíla nevyslechl svědky, jejichž výpovědi by vedly k zastavení mého trestního stíhání. Mimo jiné připustil nezákonnou výpověď policisty, která se navíc v průběhu hlavního líčení ukázala jako křivá, neboť byla v rozporu s písemnými záznamy policie a rovněž v rozporu s výpovědí jeho nadřízeného," uvedl.
"A pan Solar vlastně v těchto praktikách pokračoval. Nijak se nevyrovnal s křivými výpověďmi - hlavně Jana Veverky (tehdejší ředitel Úřadu pro cenné papíry - poz. red.), který v celé kauze vystupoval v pozici jakéhosi korunního svědka, přičemž se v průběhu hlavního líčení ukázalo, že na celé věci měl sám zájem, a že za jeho 'dozorování' nad kapitálovým trhem byly podobné praktiky, jako v případě CS Fondů, vcelku běžné," prohlásil.
Vrána vráně oči nevyklove
Advokát František Fíla, jak on-line deníku TÝDEN.CZ řekl, je přesvědčen, že se žádného trestného činu nedopustil a že postupoval zcela v intencích svých pravomocí. "Navíc jsem měl nad sebou dohled jak se strany nadřízených, tak se strany Nejvyššího státního zastupitelství," podotkl. K podání Kudlíka bývalý dozorový žalobce Vrchního státního zastupitelství v Praze Fíla uvedl: "Ať si podává, co chce. Je to jeho právo."
Rovněž žalobce Solar pro TÝDEN již dříve odmítl, že by pochybil. Jak řekl, je přesvědčen, že se v kauze CS fondů "nejednalo o lapsus ani účelovost" řízení. "Z nových svědků, kteří se u soudu objevili na konci dokazování, byli překvapeni všichni - já, soudce i média." Jiří Kudlík se rozhodl obrátit s žádostí na úřad, který společně s policií stojí za jeho dlouholetým stíháním vzhledem ke změně jeho vedení. "Neexistovala žádná zábrana, aby státní zástupci dělali různá alotria. Věřím tomu, že nyní za JUDr. Bradáčové to bude posouzeno objektivně," doufal marně muž, který se se státem soudí o víc než osm milionů odškodného za zkaženou část života trestním stíháním.
Bývalý úředník resortu financí je výsledkem zklamán. "Pan Matula se po formální stránce snažil, ale spíše než odpovědět na všechny otázky, tak raději držel basu s kolegy, v duchu pravidla vrána vráně oči nevyklove. Na první pohled to může vypadat, že se mi nic zvláštního nestalo," povzdechl si Jiří Kudlík.