Zaměstnanci brněnské Úrazové nemocnice ve středu protestovali proti odebrání statutu traumacentra. Tento týden o něm rozhodlo ministerstvo zdravotnictví. Na demonstraci se odpoledne sešlo asi 100 pracovníků a příznivců nemocnice. Drželi transparenty a na bundy si lepili samolepky Úrazovku nedáme.
Šéfka nemocničních odborů Lenka Doležalová řekla, že ani po odebrání statutu traumacentra z nemocnice neodejde traumatým. Zaměstnanci jsou prý také odhodláni bránit přístroje, pokud se je ministerstvo rozhodne přemístit, řekla.
Podle ředitele Fakultní nemocnice Brno Romana Krause se v novém traumacentru v Brně-Bohunicích počítalo s využitím CT přístroje z Úrazové nemocnice. Podle Doležalové však pracovníci Úrazové nemocnice budou případnému převozu čehokoli bránit. "Nedovolíme, aby se z této nemocnice odvezl jediný přístroj," řekla. Kdyby prý přijelo stěhovací nákladní auto, utvoří zaměstnanci nemocnice "živý řetěz" a fyzicky budou transportu bránit.
Odebrání statutu traumacentra má i další důsledky, může nemocnici zkomplikovat obnovu přístrojového vybavení. Podle brněnského primátora Romana Onderky (ČSSD) se mohlo zařízení jako traumacentrum ucházet o evropské dotace a získat na nákup techniky 80 milionů korun. Nyní tato možnost zanikla, řekl dnes Onderka novinářům.
Brněnská radnice se o Úrazovou nemocnici zajímá, protože ji možná bude spravovat. Zákon o převodu zařízení ze státu na Brno schválili poslanci a 10. prosince ho mají projednat senátoři. Předkladatel, poslanec a nynější hejtman Michal Hašek (ČSSD) už prý jedná s prezidentem, aby, pokud zákon v Senátu projde, neodkládal podpis normy, a ta mohla co nejdřív vyjít ve sbírce zákonů.
Dnešní demonstrace se kromě Onderky a Haška zúčastnila i Haškova náměstkyně Anna Procházková z ODS. Zaměstnancům nemocnice řekla, že jí nezbývá, než nad způsobem jednání ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) vyslovit politování. "Je i v našem zájmu, aby Úrazová nemocnice zůstala zachována," uvedla.
Foto: ČTK