Prezident Miloš Zeman prohlásil, že s imigranty přijde právo šaría a ženy budou chodit zahalené. Podle arabisty Bronislava Ostřanského ovšem Česku daleko spíše hrozí, že se stane pevně semknutou zemí - nenávistnou k okolí i k vlastním elitám.
Nadávají vám lidé za to, že se zastáváte muslimů?
Slýchám, že jsem zrádce národa, kolaborant, pátá kolona. Když je někdo arabista, budí podezření, že je tak trochu Arab nebo přinejmenším fandí předmětu svého zájmu. Většinou mi cizí lidi píšou, že akademici, jako jsem já, jsou k ničemu, že stejně je nejlepší používat vlastní selský rozum.
Prezident Miloš Zeman se při návštěvě Kroměřížska nechal slyšet, že imigranti nebudou dodržovat české zákony a přijde s nimi právo šaría. Ženy prý začnou chodit zahalené, takže se nebude se na co dívat, nevěrnice budou kamenovány. Má pravdu?
Zemanovo prohlášení zapadá do seriálu výroků o islámu a muslimech. On toto téma má rád, vyhledává je, nejde tedy o ojedinělý populistický úlet. Už před třinácti lety srovnal palestinského předáka Jásira Arafata s Adolfem Hitlerem. V případě práva šaría jde přitom o naprostý nesmysl, jenže lidé ho chtějí slyšet. Právo šaría neplatí ani ve většině muslimských zemí a těžko může začít platit v Česku, které má přijmout pět tisíc uprchlíků. Mnozí komentátoři tvrdí, že podobnými výroky Zeman společnost rozděluje. Ve skutečnosti ji sjednocuje. Kopne do muslima a ozve se potlesk na pravici i na levici.
A co prezidentův návrh dát přednost přijímání křesťanských uprchlíků před muslimy. Ten přece podpořili například lidovci. Je podle vás také nesmyslný?
Je to naprostý nesmysl, protože při integraci budou nejpodstatnější sociální východiska - tedy zda půjde o pologramotné rolníky, nebo lékaře a učitele. Také jazyková vybavenost je důležitá. Náboženství v tomto ohledu není hlavní. Je absurdní představa, že muslimové tvoří jednolitý celek, který dá v zemi základ páté koloně. Většina muslimů žijících dnes v Česku ani nemá potřebu se sdružovat. Většina z nich nejenže netuší, jak se jmenuje hlavní imám, často ani nevědí, kde je nejbližší mešita.
Přesto s sebou současná vlna imigrace jistá bezpečnostní rizika nese, nemyslíte? Nedá se přece odhadnout, zda se jejich integrace podaří.
V souvislosti s uprchlickou krizí jsou tady dvě rizika: že se sem dostane džihádista, který provede teroristický útok, což se nedá nikdy vyloučit. Nebo že sem naopak nikoho nepustíme a staneme se uzavřenou zemí. Společnost bude semknutá, silná a nenávistná k elitám. Nebude zde prostor pro pluralitu a pro toleranci. A to mě děsí daleko více.
Na sociálních sítích se pravidelně objevují zprávy o údajné kriminalitě muslimů v Česku a v Evropě. Na přelomu 19. a 20. století takové údajné zločiny pro změnu páchali - jak se tvrdilo - Židé, například Hilsner, jehož se zastal Tomáš Garrigue Masaryk. Jde o stále stejný princip?
Bronislav Ostřanský (43) Český orientalista, vystudoval arabistiku a dějiny islámských zemí na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V devadesátých letech studijně pobýval v egyptské Káhiře a syrském Damašku. Specializuje se na islámskou mystiku. V září podepsal výzvu Vědci proti strachu a lhostejnosti. Je ženatý, má dvě děti. |
Paralely zde jsou naprosto zjevné. Židům se mezi antisemity přičítaly nejrůznější vlastnosti, například se zdůrazňovala jejich loajalita k vlastnímu rodu a k pravidlům, jež jsou místním zákonům nadřazena. Muslimové podle této představy nadřazují nad zákony země své právo šaría. Samozřejmě mezi muslimy najdeme extrémní případy, tedy salafisty, jichž je v Evropě několik tisíc. A ti se šaríí řídí. Naprostá většina muslimů ale bere náboženství jako svou soukromou záležitost a ctí zákony. Dalším společným bodem obrazu zlého Žida a muslima je jeho nevybouřená sexualita - "zvrhlého bradatce", tedy Žida, nahradil "nadržený vousatec", který čeká za plotem, aby znásilnil naše ženy. Oběma skupinám se také přičítala vrozená nenávist: Žid se usmívá, ale v duchu nenávidí. Stejně jako muslim.
* Proč uprchlický exodus nyní takto masivně vzrostl?
* Jak napětí v Evropě konkrétně hraje Islámskému státu do karet?
* Hrozí Česku problémy s muslimskými ghetty, jako mají dnes třeba ve Francii?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V NOVÉM ČÍLE ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ VYCHÁZÍ V PONDĚLÍ 26. ŘÍJNA 2015.