Napětí v koalici
Zvýšení DPH na 19 % zhorší kvalitu potravin, varuje expert
17.07.2011 13:07
Zvýšení daně z přidané hodnoty na 19 procent zhorší kvalitu prodávaných a dovážených potravin a zvýší výdaje nízkopříjmových domácností za potraviny na zhruba 25 procent. To by přitom Česko přiblížilo k úrovni méně vyspělých států.
"Zvýšení DPH zvýší výdaje nízkopříjmových skupin za potraviny na 25 procent, u středněpříjmových na 20 procent. To dále povede k nákupu levnějších a méně kvalitních potravin a dostaneme se tak na úroveň málo vyspělých států," uvedl v pořadu České televize předseda Potravinářské komory Miroslav Toman. Na Slovensku podle něj zvýšení DPH na 20 procent vedlo k poklesu potravinářského průmyslu až o 30 procent.
Toman rovněž upozornil, že se může zvýšit objem přeshraničních nákupů potravin a dovoz nekvalitních potravin. Toman k tomu dodal, že tak není vůbec jisté, že by vyšší daně zvýšily i výběr. "Vidíme to u alkoholu nebo například u nafty," dodal.
Ministr zemědělství Ivan Fuksa však uvedl, že dopady zvýšení DPH na ceny potravin očekává jeho úřad přibližně stejné jako při posledním zvýšení snížené sazby DPH z pěti na devět procent. Zvýšení DPH by se tak podle ministra mělo promítnout do cen potravin ne v plné výši, ale jen zhruba čtvrtinově.
"Skončí to blbě"
"Z toho, co se chystá, mám veliké obavy a myslím si, že to skončí blbě," uvedl v pořadu prezident Agrární komory Jan Veleba. Všechny sousední země kromě Slovenska mají podle něj na potraviny nižší sazby. "Nárůst bude mít dramatický dopad na prvovýrobce, tedy i na zemědělství," dodal.
Fuksa současně upozornil, že zvýšení DPH bude nezbytné v případě, že vláda nepřistoupí k razantním úsporám v činnosti jednotlivých ministerstev. "Pokud nebude vůle k úsporám, tak dojde ke zvyšování daní nebo snižování sociálních dávek. Ta diskuse je však na začátku a situace nebude podle mého názoru tak dramatická," uvedl.
Napětí v koalici
Premiér a předseda ODS Petr Nečas připustil možnost zvýšení DPH na 19 procent. Sníženou sazbu by pak měly mít léky, knihy a tiskoviny. Návrh podle MfD prosazuje spolu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09). Proti se staví Věci veřejné.
Původní plány vlády přitom ohledně DPH počítaly se zvýšením spodní sazby DPH od roku 2012 z deseti na 14 procent a v roce 2013 se sjednocením obou sazeb na 17,5 procenta. Nyní jsou sazby 10 a 20 procent.
Ministerstvo financí chce v příštím roce snížit schodek rozpočtu o 30 miliard na plánovaný deficit 3,5 procenta HDP. Návrh státního rozpočtu předloží vládě příští týden. Předsednictvo vládních VV se ale v pátek dohodlo, že se strana na pondělním jednání koaličních lídrů postaví proti návrhu. Pokud chce kabinet zvyšovat daně, chtějí VV vrátit do hry zavedení progresivního zdanění fyzických osob a zvýšení daní pro firmy. ODS a TOP 09 to ale zásadně odmítají.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.