Hoteliéři a restauratéři protestují proti zvýšení poplatků za autorská práva k hudbě. Podle návrhu Ochranného svazu autorského (OSA) by poplatky měly vzrůst od ledna o 50 procent. Hoteliéři poukazují na to, že OSA chce využít mezery v chystané novele autorského zákona, kterou nyní projednávají poslanci. Norma počítá se zrušením limitů pro zvyšování poplatků mimo jiné za hraní reprodukované hudby a plánuje je nahradit vyjednáváním mezi správci a zástupci uživatelů. V tiskové zprávě to uvedla Asociace hotelů a restaurací (AHR).
"OSA si však návrh ještě neschválené novely vyložila tak, že od 1. 1. 2017 může neomezeně zvýšit ceny. A teprve poté se začít o dalším zvýšení dohadovat," uvedla asociace. Vyzvala proto zákonodárce, aby výklad novely zpřesnili, jinak hrozí ohledně poplatků soudní spory. OSA již dříve uvedla, že považuje sazby pro rok 2017 za přiměřené.
Dosavadní regulační opatření podle AHR stanovuje, že množství vybraných peněz autorskými svazy nesmí překročit 50 procent koncesionářských poplatků z TV a rádií. Kromě OSA existuje dalších šest správců, zvyšování počtu kolektivních správců přitom v minulosti vedlo k trvalému růstu výše poplatků, dodala AHR.
Proti zvyšování poplatků koncem minulého měsíce protestovala před sídlem Ochranného svazu autorského zhruba stovka lidí. Demonstrujícím vadilo i to, že se situací nechce zabývat ministerstvo kultury. To tehdy uvedlo, že není oprávněno vstupovat do soukromoprávních vztahů a regulovat sazby odměn, které mají být předmětem smluv mezi uživateli a kolektivními správci. Posuzovat, zda ze strany kolektivních správců nedochází ke zneužívání dominantního postavení, je v pravomoci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, dodala mluvčí ministerstva Simona Cigánková.
OSA, který zastupuje majitele autorských práv k hudebním dílům, loni vzrostly příjmy na 915 milionů korun. Organizace k 31. prosinci 2015 zastupovala 8819 domácích nositelů práv a statisíce nositelů autorských práv z celého světa.