Alkoholici, nymfomanka a sny o Africe

Kultura
22. 11. 2010 12:30
Rozverná panička (Kateřina Králová) se nudí.
Rozverná panička (Kateřina Králová) se nudí.

Není oblastní divadlo jako oblastní divadlo. Městské divadlo Zlín přijelo do Prahy ukázat, jestli je na něj celostátní pozornost upřena právem. Na programu byl možná trochu překvapivě hlavně alkoholismus. 

Ve Strýčku Váňovi nadchne scénografie Marka Cpina.V rámci přehlídky Zlínský Náraz přivezlo Městské divadlo Zlín do Prahy tři představení. Dvě z nich, která patří k ambicióznějším kouskům na jejich repertoáru, jsme navštívili. V Divadle pod Palmovkou, jehož soubor nedávno posílil dlouholetý člen zlínského divadla Dušan Sitek, se odehrálo vesnické drama Armagedon na Grbu slovenského dramatika Rudolfa Slobody, které v překladu J. A. Pitínského režíroval bývalý umělecký šéf zlínského divadla Dodo Gombár (dnes už umělecký šéf pražského Švandova divadla na Smíchově). Na Nové scéně se pak odehrál Čechovův Strýček Váňa v režii Martina Františáka - režiséra a dramatika, který zas vede ceněné ostravské Divadlo Petra Bezruče. V obou případech je chvályhodné, že divadlo nesahá vždy jen po řemeslných režisérech a osvědčených fraškách, v obou případech však naráží na některé limity, zejména herecké.

Jana Tomečková jako stárnoucí vesnická alkoholička udolá tři muže.Rudolf Sloboda (1938-1995) byl ostrý slovenský spisovatel, který ve svém díle zdůrazňoval bezútěšné momenty: nevěry, rozpady vztahů, domácí násilí, deprese, alkohol. Přitom všem mu nechyběla drásavost, ostrá ironie ani černý humor. Jeho hra Armagedon na Grbu, napsaná počátkem 90. let pro herečku Zitu Furkovu, je v tomto ohledu typickou ukázkou jeho díla. 

Režisér Dodo Gombár si se hrou nevěděl úplně rady: mezi hyperrealistickou scénou a zobrazováním vesnického života alkoholické nymfomanky, která postupně udolá tři manžely, tápe s jakousi kusturicovskou a dojemnou poetikou, v čemž se ovšem ztrácí původní Slobodova drsnost i štiplavá ironie. Výkon Jany Tomečkové v hlavní roli lze pak rovněž vnímat jako notně sporný. 

Strýčku Váňovi (R. Šopík) je už sedmačtyřicet a rád se lituje.Zajímavějším kouskem je hořká tragikomedie ruského klasika Antona Pavloviče Čechova Strýček Váňa. Režie Martina Františáka dává - opět alkoholickému - příběhu atmosféru probouzení ze sna, kdy si uvědomujeme, že je sice pěkné snít o lásce a toužit po cestách do Afriky, ale na méně šťastné z nás nakonec stejně zbude jen ta práce. A vodka. 

Oba představitelé hlavních rolí, Luděk Randár jako lékař Astrov a Radoslav Šopík jako titulní strýček Váňa, se s rolemi zahořklých, a přesto ještě vtipných mužů vyrovnávají se ctí. Pozornost na sebe strhává výborná Kateřina Králová jako rozpustile znuděná panička Jelena. 

Z těchhle dvou milenecký pár nebude.Zásadním kladem zlínského Strýčka Váni je výtvarná stylizace - výprava Marka Cpina je zasazena kamsi na přelom šedesátých a sedmdesátých let. Velkolepá a působivá scéna, dotvářející paradoxně stísněnou atmosféru, důsledně zalitou oranžovou a okrovou barvou vytváří čechovovskému příběhu rámec.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: Městské divadlo Zlín

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ