Brněnské divadlo uvedlo inscenaci o pohřbu Václava Klause

Kultura
6. 6. 2012 22:18
Brněnské divadlo uvedlo inscenaci o pohřbu Václava Klause.
Brněnské divadlo uvedlo inscenaci o pohřbu Václava Klause.

Brněnské Divadlo Feste nastudovalo představení o imaginárním státním pohřbu prezidenta Václava Klause. Text dramatika Romana Sikory Pohřbívání divadelníci inscenují jako "přímý přenos" obřadu a jeho příprav na zpravodajské televizi. Představení v zaplněném sále centra Stadion zhlédlo premiérové publikum. Inscenace diváky na mnoha místech rozesmála.

Feste se dlouhodobě označuje za politické divadlo a často zpracovává kontroverzní témata. Tentokrát se podle divadelníků stal tématem prezident Klaus a míra jeho vlivu na charakter české společnosti, ekonomiky a politiky. Představení po formální stránce čerpá inspiraci z událostí po loňské smrti bývalého prezidenta Václava Havla, zejména z jeho státního pohřbu přenášeného Českou televizí.

Divadelníci naznačují, jak by podle jejich představy vypadal případný pohřeb Václava Klause, kdyby jej připravovali prezidentovi spolupracovníci a obdivovatelé. V představení je obřad zprivatizovaný a končí vytunelováním veškerých "pohřebních" fondů a dražbou rakve v internetové aukci.

Děj je situován do nepříliš vzdálené budoucnosti. Pohřeb sledují a komentují novináři z terénu i ze studia, kam si zvou hosty z prezidentova okolí. "Před Karlovým mostem se z Křižovnické ulice do mohutného smutečního procesí zařadilo 386 luxusních offroadů s prominentními značkami z celé republiky v čele se závodním kamionem zpěváka Daniela Landy," zaznělo v inscenaci.

V představení účinkují například Václav Hanzl v roli novináře Václava Moravce a Lubomír Stárek s Miroslavem Černým, kteří oba ztvárnili hned několik úloh. Jednou z postav je také kontroverzní podnikatel Viktor Kožený. Kostýmy a scénu, jíž dominuje katafalk obložený květinami, navrhla Alžběta Hanzlová.

Divadlo Feste je nezávislé profesionální divadlo, které se zaměřuje hlavně na sociální a politická témata, usiluje o rozvoj otevřené občanské společnosti. Pojítkem inscenací je hledání identity současného člověka. V jednotlivých hrách soubor zpracovával například témata islámu, romské otázky, ultrapravicového terorismu nebo hazardu. K moderním a soudobým českým dějinám se divadlo vyjadřovalo v inscenacích Osmdesátdevět, Havel píše Husákovi a Dr. Emil Hácha.

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ