V pražském Národním divadle uvedou autorské představení uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky s názvem Chvění. Inscenace vznikla pro Balet Národního divadla v Brně, kde měla premiéru na podzim. Čtvrteční premiérou se dostává na repertoár první české scény. Petr Zuska se současnou sezonou skončí po 15 letech v čele jejího baletního souboru.
Pražské Národní divadlo mělo původně jako svou další letošní premiéru uvést choreografii Nacha Duata, jednoho z nejvýznamnějších choreografů současnosti. Neuskuteční se ale z technických důvodů - plánovaná scéna je příliš rozměrná pro pražské divadlo. Místo inscenace se tedy do Prahy přesunuje Zuskovo Chvění, Janáčkovo divadlo v Brně, kde byla uváděna, se na jaře zavře kvůli rekonstrukci.
Tématem Chvění je vztah jedince k druhým lidem a ke světu, jeho řádu a těžko ovlivnitelnému osudu. Představení je podle Zusky symbolickým básnickým obrazem - básní beze slov. Zuska v něm reaguje na globální chaos posledních let, mimo jiné na uprchlickou krizi, válku na Ukrajině a v Sýrii. Chvění vnímá jako pohyb ve společnosti, ať už v malém rozsahu, anebo chvění, při kterém se národy dávají do pohybu.
List nemusí tě, Bože, prosit o nic, dal jsi mu růst a on to nepokazil. Ale co já?
Větší část hudební plochy patří významnému polskému skladateli Henryku Góreckému. Zazní fragmenty z jeho Symfonie č. 3, někdy také nazývané Symfonie písní žalostných. Autor ji věnoval všem nevinným obětem války. Střední pasáž tvoří hudba Jiřího Pavlici a Hradišťanu.
Zuska s koncem současné sezony uzavře své patnáctileté působení v čele Baletu ND. Konkurz na jeho místo vyhrál první sólista Stuttgartského baletu Filip Barankiewicz. Zuska se rozloučí třetí a poslední baletní novinkou sezony. Pod názvem Sólo pro nás dva bude příležitostí pro něj i pro jeho nástupce; půjde ale také o sólo pro Jaromíra Nohavicu a Beatu Bocek, dva současné muzikanty a zpívající básníky z Českého Těšína.