Bývalý ředitel pražského Národního divadla a nynější ředitel Národního divadla Brno Daniel Dvořák, o jehož návratu do čela první scény se hojně spekulovalo, se do výběrového řízení na ředitele ND, které se nedávno sloučilo se Státní operou, nepřihlásí.
Ve vyjádření pro média uvedl, že důvody jsou hned tři. Zaprvé nesouhlasí s konceptem sloučení ND a Státní opery, respektive požadavkem vyhlášení výběrového řízení, aby uchazeč takový koncept respektoval. Dvořák poukazuje na to, že koncept vypracovaný ministerstvem je "účelový a nekompetentní". Konkurs navíc pokládá za nepřipravený a vyhlášený narychlo.
Dvořákovi se také nepozdává nedostatečné finanční zajištění chodu obou divadel a transformace jako takové; požaduje, aby bylo vyhlášeno otevřené řízení, v němž může uchazeč sám předložit novou koncepci fungování pražských operních domů.
Respektovaný scénograf Daniel Dvořák byl ředitelem Státní opery v letech 1998-2002 a ředitelem Národního divadla v období 2002-2006. Z funkce ho odvolal tehdejší ministr kultury Martin Štěpánek. Od roku 2007 řídí Dvořák Národní divadlo Brno, přičemž největší ohlas z jeho působení má vývoj progresivní scény Reduta a také rozvoj operního souboru. Dvořák je ctěn coby scénograf, jeho ředitelské působení bývá hodnoceno kontroverzně.
Současným ředitelem Národního divadla je Ondřej Černý, který byl jmenován roku 2007 na dobu šesti let. V loňském roce byl pověřen řízením Státní opery Praha, která je od 1. ledna 2012 součástí Národního divadla. Výběrové řízení na ředitele ND bylo vyhlášeno letos s tím, že uzávěrka přihlášek je 12. dubna 2012 a nový ředitel má nastoupit "nejpozději k 1. dubnu 2013", kdy končí Černého mandát; teoreticky tedy existuje i varianta, že byl Černý skončil v čele ND předčasně. I to byl důvod, proč se Ondřej Černý rozhodl do výběrového řízení, na rozdíl od Daniela Dvořáka, přihlásit.