Hra Králova řeč, podle níž vznikl britský oscarový film, patří k nejočekávanějším novinkám brněnských divadel v druhé polovině sezony. Text Davida Seidlera nastuduje v Národním divadle Brno hostující režisér Martin Stropnický. K dalším očekávaným premiérám patří dramatizace filmu Sedmá pečeť, muzikál Kočky nebo další číslo scénického časopisu Rozrazil.
Královu řeč uvede Národní divadlo Brno 15. března v české premiéře. Řekla to mluvčí Šárka Motalová. Anglického krále, který bojuje s vadou řeči, ztvární Martin Sláma. Pro roli svérázného logopeda přizval Stropnický hostujícího Ladislava Freje.
Činoherní soubor Národního divadla Brno připravuje také dramatizaci filmu Ingmara Bergmana Sedmá pečeť. Mysteriózní příběh o putování rytíře krajinou postiženou morem nastuduje režisér Jiří Nekvasil. "Zkoušky už začaly, premiéra bude 8. února v Mahenově divadle," uvedla Motalová. Netradiční přístup ke klasické látce slibuje inscenace Lišky Bystroušky v pojetí režijního tandemu Skutr s premiérou v poslední květnový den.
Operní soubor postupně uvede Sicilské nešpory od Giuseppa Verdiho, Sen noci svatojánské od Benjamina Brittena a Dona Giovanniho od Wolfganga Amadea Mozarta.
Balet připravuje večer složený ze tří choreografií různých autorů včetně slavného Izraelce Ramiho Beera. Dvě premiéry v režii Jana Mikuláška čekají na jaře také Redutu, experimentální scénu Národního divadla Brno. Nejprve převede na jeviště deníkové zápisy filmaře Pavla Juráčka, poté nastuduje původní hru Gurmáni, která zpracuje ze všech možných úhlů téma jídla.
Donaha!
Městské divadlo Brno znovu potěší hlavně milovníky hudebního divadla. Připravuje pro ně muzikály Kočky, Zorro, Donaha! a druhý díl hudební trilogie Osudová komedie, tentokrát pod názvem Očistec. Nabídku doplňuje drama Mefisto a původní hra Cyril a Metoděj.
Soubory Centra experimentálního divadla v lednu znovu spojí síly při pátém "vydání" scénického časopisu Rozrazil. Tentokrát vznikne představení věnované tématu ekonomické i společenské krize. Rozrazil je specifická forma publicistického a dokumentárního divadla. Texty pro scénický časopis i tentokrát připravili přední současní dramatici.
Husa na provázku v druhé polovině sezony dovrší své putování po stopách Karla Čapka inscenacemi Život a dílo skladatele Foltýna a Dášeňka. HaDivadlo prozkoumá odkaz 90. let minulého století v inscenaci s podtitulem Puberta naší současnosti, dále pak chystá novou divadelní verzi hororového Frankensteina a text Wolframa Lotze Velký pochod. Divadlo U stolu v komorní inscenaci Magor připomene život básníka Ivana Martina Jirouse.