Vymyšlený Jára Cimrman je slavný. Přinejmenším tak jako Josef Švejk, Ferda Mravenec nebo Mirek Dušín. Jen některé literární postavy své autory přežily, většině se to nepodařilo. Jak dopadne český génius? Divadlo nesoucí jeho jméno vstupuje do padesáté sezony.
Jedinečná divadelní scéna patří do dějin českého dramatického umění stejně jako třeba Bouda, Osvobozené divadlo nebo Hurvínek a Spejbl. "Cimrmani", jak se jim lidé naučili familiárně říkat, se stali nepominutelnou součástí české kultury dvacátého století a jejich stopa bude i v tomto věku jistě ještě nějaký čas zřetelná.
Čemu vděčí za svou oblibu u všech generací i společenských vrstev? Šťastnému počátečnímu nápadu, tvůrčí invenci zprvu trojice, posléze dvojice autorů, citlivě vyvážené směsi intelektuálního a lidového humoru, jazykové a situační komiky a asi i úzkostlivé apolitičnosti, vnímané ovšem v dobách komunistické totality jako jemná kritika režimu. A také svému ochotnickému zanícení, jemuž je cizí herecká macha, zkratka či švindl.
Rozhlasové počátky
Pečlivý Zdeněk Svěrák zaznamenal zrod Cimrmanovy postavy s přesností na den: "Že má nového velikána a že se jmenuje Jára Cimrman, o tom se český národ dověděl z rozhlasu. A ví se přesně kdy: 23. prosince 1966. Pořad se jmenoval Nealkoholická vinárna U pavouka, vysílal se jednou měsíčně na stanici Praha a jednalo se o fingovaný ,přímý přenos' z neexistujícího pražského podniku. (Autoři: Z. Svěrák a J. Šebánek, režie H. Philippová, hudební dramaturg I. Štědrý.) Prostředky seriózní reportáže byli posluchači ,Pavouka' udržováni v iluzi, že sledují dění ve skutečné hudební vinárně, která je sice v mnoha směrech podivná, ale ne zase tolik, aby to vylučovalo pravděpodobnost." (Historie Divadla Járy Cimrmana, 1993)
Následoval z dnešního pohledu krok samozřejmý a logický, tehdy však velký risk, žádající si velkou kuráž všech zúčastněných: přenést Cimrmana na jeviště (nikoli jako postavu, nýbrž jako fiktivního autora divadelních her a jako nepřítomný objekt vědeckého výzkumu, který dostal formu konferenčích referátů a vědecké disputace).
* Kdo přišel s myšlenkou založit Divadlo Járy Cimrmana?
* Co společného má divadlo JC s oblíbenými dialogy Voskovce a Wericha?
* Existuje velká obec Cimrmanových ctitelů. Čím přispívají?
* Co si představit pod termíny "cimrmanovský úkrok stranou" či "cimrmanovský fenomén"?
* A je Jára Cimrman nesmrtelný?
ODPOVĚDI NEJEN NA TYTO OTÁZKY NAJDETE V V NEJNOVĚJŠÍM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI