Fenomén extrémní sociální izolace, kdy lidé nevycházejí ze svých bytů či pokojů celé roky, zkoumá ve svém novém představení mezinárodní divadelní soubor Farma v jeskyni. Protože byl tento jev poprvé pozorován v Japonsku, používá se pro něj japonský termín hikikomori. Inscenace Odtržení bude mít premiéru 23. ledna v centru DOX, pro jehož prostory přímo vznikala.
V Japonsku se počet lidí označovaných jako hikikomori odhaduje na více než milion osob. Podobné případy existují i v jiných částech světa. "Světoví psychiatři se shodli, že to není psychická choroba, že je to společenský fenomén. Jedná se zpravidla o hypersenzitivní jedince, kteří se nedokážou vrátit do zaměstnání nebo do školy, přestože chtějí. Nejsou schopni žít ve společnosti a obstát v systému," řekl Viliam Dočolomanský, režisér souboru Farma v jeskyni.
Hikikomori podle něj v konfrontaci s požadavky společnosti sami na sebe nahlížejí jako na nedostatečné. "Jejich život je spíše spočíváním. Přestože jsou schopní a talentovaní, nejsou schopní zdolávat kariérní žebříček, jaký si společnost nastavila," říká.
S lidmi, kteří prošli stavem hikikomori, se členové Farmy v jeskyni setkávali osobně a prostřednictvím skype rozhovorů v rámci výzkumu v Tokiu. Jejich scénická kompozice, která je výsledkem průzkumu, představuje silný vizuální zážitek kombinující akci, video, text a živou hudbu.
"V Japonsku nás zajímalo hikikomori jako něco, co japonská kultura schovává, co neprezentuje. Setkávat se s těmito lidmi je téměř nemožné, navštěvovali jsme integrační centra, kam někteří v určitém stadiu chodí," popisuje získávání informací. Hikikomori žijí podle něj ale i ve Švédsku, Norsku i Čechách. "Intenzívně jsme skypovali s jedním, který žije v Plzni. Je to talentovaný výtvarník a hudebník, jeho stav odloučení trvá už devět let," řekl. Pro ilustraci toho, jak lze popsat stav hikikomori, použil Kafkovu povídku Proměna - kdy se její hrdina probudí jako obří hmyz a mimo jiné sleduje, jak jej vnímá jeho okolí v jeho nové, nezvyklé podobě.
Dočolomanský připomněl, že práce na projektu Odtržení není jen vytvořením inscenace. "Farma vytváří inscenace jako součást dlouhodobějšího výzkumu, umělci se objevují na místě a v situaci, kterou do té doby ještě nepoznali. Snažíme se sdílet nějaký stav, intenzitu toho zážitku s divákem. My tvůrci i performeři téma zkoumají na svém vlastním těle, nechají tento druh zážitku pustit dovnitř svého těla," popisuje režisér způsob práce svého souboru.
Divadlo vzniklo v koprodukci s DOXem a Evropským hlavním městem kultury Plzeň 2015. V rámci výstavy Skvělý nový svět, která trvá do 25. ledna, bude uvedeno jako performativní živá instalace.