Karel Roden si užívá svůj život

Kultura
30. 4. 2012 17:00
Karel Roden jako Sam.
Karel Roden jako Sam.

Užíváte si svůj život? ptá se diváků svérázný umělec, zavřený dobrovolně v kleci. Přemítá o tom, co je čí práce a jestli nás může uspokojit, když si v rámci svých povinností prostě jen uvaříme čaj. V předposlední premiéře Pražského komorního divadla, které deset let tvořilo program divadla Komedie, se setkaly tři výrazné osobnosti, jež toto divadlo dlouhodobě pomáhaly profilovat: herec Karel Roden, režisérka a výtvarnice Kamila Polívková a dramatička Katharina Schmitt. Dílo se jmenuje Sam.

Karel Roden žije v kleci.Roden stál de facto u zrodu PKD, když hrál v jedné z jeho prvních inscenací ještě dávno předtím, než vůbec soubor dostal do správy Komedii: Schwabova hra Lidumor aneb má játra beze smyslu se v režii Dušana Pařízka hrála od roku 1999, původně na scéně Divadla na zábradlí. Nadále patřil Roden k oporám divadla: kultovní inscenací se například stali Bernhardovi Staří mistři.

Němka Katharina Schmitt, absolventka DAMU, která podepisuje i své české práce důsledně nepřechýlenou podobou svého příjmení, je v Německu respektovanou dramatičkou, v českém prostředí se profiluje spíš jako režisérka. Pravidelně spolupracovala s Meetfactory, naposledy nastudovala hru Rolanda Schimmelpfenniga Zlatý drak v ústeckém Činoherním studiu. V Komedii režírovala jednu ze svých prvních profesionálních inscenací - v roce 2007 vynikajícím způsobem ztvárnila nejednoduchou hru Händla Klause Temně lákavý svět. V loňské roce byla jedním ze tří režisérů megainscenace Poslední chvíle lidstva, která patří k nejvýznamnějším počinům  Pražského komorního divadla v Komedii.

A Kamila Polívková je autorkou grafického designu Komedie, navrhla kostýmy nebo scénu k řadě inscenací divadla. Stala se také režisérkou: Po monodramatu Hrdinové jako my s Jiřím Štréblem a radikálně politické interpretaci klasické hry Ödöna von Horvátha, Víra, láska naděje je Sam její třetí režií.

Na sobě oranžovou uniformu, na nohou kotníkové conversky.K věci: Schmitt se inspirovala uměleckým experimentem tchajwanského perforerma Tehching Hsieha ze 70.let. Umělec jménem Sam se na rok zavře do klece a nechá se očumovat návštěvníky; jednou za den za ním přichází kolega, který ho pokaždé fotí ve stále stejných polohách a přináší mu každý den úplně stejné jídlo. Umělec tak zkoumá stereotyp a každodennost - vystavením se veřejnosti samozřejmě také voyeurství; předním tématem jeho práce je pak lidská samota osamělost, potažmo vztah umění a života co takový.

Katharina Schmitt ve svém repetitivním textu klade mnohé otázky; činí tak subtilně a s humorem, což ještě více rozvíjí Polívková ve své inscenaci. První část je možná zbytečně zdlouhavá, neboť po uvedení do situace se chvíli nic neděje a myšlenky se točí v kruhu; posléze se věci rozběhnou, když se Sam v podání Karla Rodena přesune do hlediště, kde recituje další část rozsáhlého textu a komentuje přitom promítání na scéně - dotáčky jsou jednoznačně inspirovány klasickým snímkem Perfektní člověk Jørgena Letha, jehož myšlenky a styl pak rozvíjejí Leth s Larsem von Trierem ve vynikajícím paradokumentu Pět překážek.

V decentnější části přijde ke slovu také elegantní oblek.Postupně se Sam dostává do kontemplativní polohy a diváci, zpočátku spíše pobavení, odcházejí ve stavu smíření. Monodrama je těžký žánr jak pro účinkujícího (ten má na druhou stranu na sebe strženu pozornost po celou dobu, což je i výhoda), tak pro diváka,; režisérka Polívková výrazně pomohla komplikovaným výtvarným řešením i zmíněnými dotáčkami, inscenace tak není divadelně chudá, což se mnohdy podobným projektům stává; a kdyby nic - Karel Roden v hlavní roli je vždycky zárukou divadelního zážitku. Přechází od neurózy a nesmělosti k suverenitě, od rozjásanosti a humoru k rozčilení, po celou dobu ale udržuje jistý smutek. Sam je tak další počin, který potvrzuje, že na poslední sezoně v Komedii si Pražské komorní divadlo dává mimořádně záležet.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: Viktor Kronbauer / Divadlo Komedie

Další čtení

Lynchova výstava v pražském centru DOX začne v červnu, původně to měl být duben

Kultura
18. 4. 2025

V Brně vystavují dílo Rathouského, určil podobu knižních edic i pražského metra

Kultura
17. 4. 2025
Mahmoud Ajjour, devítiletý chlapec, jehož fotka se stala snímkem roku

Snímkem roku World Press Photo je fotka palestinského chlapce bez rukou

Kultura
17. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ