Mocenské obskurní choutky, ironický Král Ubu v Ostravě

Kultura
8. 4. 2016 12:06
Křupan, vulgární hulvát, poživačný tlučhuba, záštiplný a pomstychtivý lump Král Ubu v NDM.
Křupan, vulgární hulvát, poživačný tlučhuba, záštiplný a pomstychtivý lump Král Ubu v NDM.

Ostravské Národní divadlo moravskoslezské uvádí na scéně Divadla Antonína Dvořáka hru francouzského spisovatele a dramatika Alfreda Jarryho Král Ubu. Režie se ujal Jiří Frič, který se v Národním divadle moravskoslezském představuje poprvé.

"Tato více než sto let stará hříčka právě dnes nabývá autentických rozměrů. Otec Ubu a jeho životní družka Matka Ubu jsou suverénními hulváty, kteří uchvátí moc. Tento pár obývající stoku ze svého trůnu rozehraje obskurně ironickou hru, která ale velice přesně poodhaluje mechanismy moci a pažravost jejích uzurpátorů," řekla mluvčí divadla Marcela Bednaříková.

Křupan, vulgární hulvát, poživačný tlučhuba, záštiplný a pomstychtivý lump Král Ubu v NDM.

Král Ubu je podle ní aktuálním kouskem všude tam, kde se k moci dostane jedinec, pro něhož je politika především nástrojem vlastního prospěchu a mocenského boje. "Inspirací možná byl autorův pedagog, některé jeho charakterové vlastnosti. Zdroj inspirace podle mě není důležitý. Podstatné je, že vzniklo umělecké dílo, které v Ubovi nalézá určitý archetyp," uvedl Frič.

Premiéra hry byla v roce 1896 v Paříži. Ohlasy na Krále Ubu ale byly bouřlivé. "Vypukl strašlivý povyk, pohoršená honorace syčela, křičela, dupala, Jarryho příznivci jim nadávali, osvětlovač střídavě rozsvěcoval a zhášel světla v sále," popsal reakce publika dobový tisk. Uražení diváci podle něj odcházeli, normální se chechtali, příznivci plesali.

Na snímku z představení Král Ubu herci: Jiří Sedláček jako Tyčka, Lada Bělašková jako Matka Ubu, Vladimír Polák jako Kapitán Obruba a David Viktora jako Otec Ubu.

"My podobný skandál nečekáme, světová divadla už od té doby zažila mnoho večerů ještě divočejších a současného diváka jen tak něco nerozhází. To ovšem neznamená, že by Král Ubu ztratil něco na své aktuálnosti. Změnila se sice doba, leč mocní tohoto světa zůstávají stále stejní. Můžeme se tedy chechtat Králi Ubu a vidět za ním naši politickou elitu. Můžeme se ale také chechtat s Králem Ubu a vidět za ním sami sebe," doplnil dramaturg Marek Pivovar.

Autor: ČTK Foto: , Facebook

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ