Ostře sledované vlaky. Krobot připomene v Brně Hrabala

Kultura
16. 1. 2014 10:36
Letos uplyne 100 let od narození Bohumila Hrabala.
Letos uplyne 100 let od narození Bohumila Hrabala.

Jako poctu Bohumilu Hrabalovi, od jehož narození letos uplyne 100 let, připravilo Národní divadlo Brno novou inscenaci jeho Ostře sledovaných vlaků v režii Iva Krobota. Příběh proslavený oscarovým filmem z roku 1966 se odehrává v dusivé protektorátní atmosféře a popisuje milostné problémy železničářského eléva a jeho cestu k hrdinskému činu při útoku na muniční vlak. V hlavní roli se představí Michal Dalecký. Premiéra bude 24. ledna.

Krobot, spisovatelův dlouholetý přítel, se na Hrabalovy texty specializuje. Uvedl je víc než třicetkrát na jevištích v Česku i v zahraničí. Brněnští diváci znají z posledních sezon například jeho Příliš hlučnou samotu v Divadle u stolu, obnovené Rozvzpomínání v Huse na provázku a studentský Kabaret Hrabal.

Ostře sledované vlaky režíruje Krobot popáté. Pro uvedení v Národním divadle v Brně připravil nově upravený scénář, který čerpá také z jiných Hrabalových textů, zejména ze starší povídky Kain. "Je to taková volná montáž, otevřený dialog. Ani deset dnů před premiérou jsme to v textové rovině ještě neuzavřeli," řekl Krobot.

Hlavní roli svěřil režisér Daleckému, bývalému členovi Husy na provázku, který je od prosince 2013 v angažmá v činohře Národního divadla Brno. Úlohu železničáře Miloše Hrmy považuje za velkou výzvu, a to kvůli náročnosti dlouhých monologů i velikosti Mahenova divadla. Dosud stál spíše na menších jevištích, kromě Husy na provázku třeba v Redutě.

Výpravčího Hubičku hraje Martin Sláma, přednostu Zdeněk Dvořák. V ženských rolích se objeví Dita Kaplanová, Jana Štvrtecká, Magdaléna Tkačíková, Klára Apolenářová a Lucie Schneiderová. V inscenaci vystupuje také soubor Tanečního divadla Maximus, na scéně se zpívá a hraje na piano. Autorem scény je malíř Václav Špale, dobové kostýmy navrhla Alice Novotná, režisér pracuje také s animacemi.

Hrabal se narodil 28. března 1914 v Brně-Židenicích. Jeho rodný dům v Balbínově ulici zdobí pamětní deska. Rodina se brzy přestěhovala do Nymburka, většinu dospělého života Hrabal prožil v Praze a Kersku na Nymbursku. Zemřel v roce 1997.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Na Lennonově zdi přibyly portréty. Budou i na nafukovací zdi

Kultura
26. 4. 2025
Ruští novináři a polští prokurátoři, kteří se zúčastnili přelíčení s K.H.Frankem, si prohlédli popravčí celu. (1945)

Pankrácká věznice, místo hrůzy. Před 80 lety sjela gilotina naposledy

Kultura
26. 4. 2025

Turisté našli v lese u Dvora Králové zlatý poklad za miliony. Odevzdali ho muzeu

Kultura
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ