Regionální divadla zahajují kampaň Pomozte svému divadlu, kterou chtějí upozornit na údajně nízkou podporu od státu a krajů. Lokální scény dotují zejména města, avšak velký podíl jejich diváků je z obcí, které se na financování těchto divadel vůbec nepodílejí, upozorňuje Asociace profesionálních divadel ČR, která kampaň organizuje.
Od 5. do 21. září se v českých městech uskuteční představení regionálních divadel pod širým nebem. Seriál vystoupení začíná i končí na piazzetě Národního divadla, představení budou doplňovat vystoupení ředitelů divadel i herců. Přímo v divadlech se zase bude před představením pouštět spot, v němž vystupují herci Martin Stránský, Pavla Tomicová, Václav Postránecký, Jiří Lábus či Josef Somr. Podporují v něm kampaň a připomínají, že i oni začínali na regionálních scénách.
Stát podle asociace dává většinu dotací na divadelní činnost na území Prahy, kde žije 15 procent obyvatel ČR. Regionální divadla, která hrají pro většinu diváků, dostávají od státu pouhou desetinu, uvedl předseda asociace a ředitel Divadla J. K. Tyla v Plzni Jan Burian.
Jako příklad asociace uvádí rok 2010, kdy stát "dotoval divadelní činnost na území Prahy" částkou 600 milionů korun, zbytek republiky pak částkou 60 milionů korun. Ve zmíněných 600 milionech je ale hlavně dotace Národnímu divadlu a tehdy ještě samostatné Státní opeře Praha, což je dohromady přes půl miliardy; zbytek jsou peníze rozdělené v rámci grantového řízení ministerstva kultury.
Ministerský program podpory profesionálních divadel rozdělil v roce 2010 zmíněných 60 milionů mezi tři desítky regionálních divadel. Letos to bylo 55 milionů a na příští rok počítá jen s 37 miliony. "Chceme, aby stát dodržoval vládní usnesení týkající se Koncepce účinnější podpory na léta 2007 až 2013. Od roku 2007 je naplněna jen ze 37 procent," říká Burian. Podle koncepce mělo do programu podpory divadel jít daleko více peněz, letos například 145 milionů.
Koncepce ale byla schválená v roce 2006, počítala s větší podporou umění i v jiných oblastech. Například některé ministerské programy týkající se výtvarného umění sice byly vyhlášeny, ale kromě jednoho roku se vůbec nevypisují.
Kampaň požaduje, aby stát ve spolupráci s kraji a městy vytvořil systém kooperativního financování regionálních divadel. Uvádí příklady ze zahraničí, kde je podle asociace běžné, že se mimoměstské správní celky podílejí na financování regionálních divadel alespoň 50 procenty. Burian říká, že o změně financování divadel jedná nejen s každým ministrem kultury, ale i s poslanci. "Souhlasí s námi, ale říkají, že nemají nástroje. My říkáme: Je to vaše práce, tak je najděte."