V prvním revolučním týdnu listopadu 1989 se odehrává příběh hry autorů Valerie Schulczové a Romana Olekšáka Sametová noc. Na Slovensku ji poprvé uvedli v květnu 2014. V české premiéře 28. února se na komorním jevišti pražského Divadla v Řeznické objeví Miroslav Etzler, Zuzana Slavíková, Veronika Khek Kubařová v alternaci s Annou Kulovanou a Jan Plouhar.
"Chtěli jsme napsat hru o lidech posedlých mocí, o tom, že jsme se stále nevyrovnali se socialistickou minulostí. Snažili jsme se za ní udělat tlustou čáru; výsledkem je absolutní marasmus ve společnosti. Ti lidé totiž zmutovali, jsou mezi námi dodnes a používají stejné bolševické praktiky a myšlení. Velmi se jim hodí, když se ve společnosti vyvolává vzpomínkový optimismus vůči době, v níž se cítili silní," řekla na setkání s novináři Schulczová, která je režisérkou inscenace. Proto chtěla upozornit na jejich aroganci v používání moci a manipulaci.
Podle svých slov zůstala Schulczová jako občanka optimistkou. "Listopad 1989 bylo to nejlepší, co nás mohlo v novodobých dějinách potkat. Mít nostalgii nad obdobím diktatury a zločineckou minulostí režimu je úchylné," dodala.
Dramaturgyně Yvetta Srbová upozornila na stejné problémy obou zemí. Přesto byla hra transformována na české reálie, jejím dějištěm je Praha. I herci podle ní přispěli svým vkladem, ale do textu nezasahovali. "Nebylo to zapotřebí," vysvětlila Slavíková.
Příběh se odehrává v prvním týdnu sametové revoluce, kdy nikdo netuší, jak vše dopadne. Doktor, zasloužilý papaláš, slaví narozeniny, ale vlivem událostí na oslavu nikdo nepřijde. Dostaví se jen jeho milenka, mladá sestřička, naivní a plná ideálů. Chce po něm, aby se rozvedl. Jenže on by tak ztratil svůj vliv a kontakty, jež má přes manželku, jejíž otec je vysokým funkcionářem strany. Další postavou je průměrný doktor a převlékač kabátů, ještě před týdnem aktivní straník, nyní člen revolučního výboru, který přijde svého nadřízeného požádat o odstoupení z funkce.
"Žádná postava této hry není šablonovitá. Režisérka trvala na tom, abychom zachovali autenticitu doby," uvedl Etzler, podle kterého je dramatický příběh nazírán z pohledu téměř tří generací.
Schulczová absolvovala režii a dramaturgii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě v roce 1999. Od roku 2002 působí i v českých divadlech. S Olekšákem už napsala dvě hry - Leni pro Slovenské národní divadlo a Doktor Macbeth pro Městské divadlo Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislavě. Obě i režírovala.