Reduta uvede po 280 letech barokní operu Didone abbandonata

Kultura
28. 1. 2014 10:31
Příběh tragické lásky Dido, královny Kartága, k trojskému hrdinovi Aeneovi se stal inspirací k mnoha uměleckým dílům.
Příběh tragické lásky Dido, královny Kartága, k trojskému hrdinovi Aeneovi se stal inspirací k mnoha uměleckým dílům.

Objevitelskou výpravu do hudební historie připomíná úsilí skupiny nadšenců z několika zemí, kteří po 280 letech v Brně znovu uvedou barokní operu Didone abbandonata. Rekonstruovali partituru, nastudovali ji na dobové hudební nástroje, nechali zhotovit barokní kostýmy. Operu už v prosinci odehráli v koncertní verzi, na konec ledna připravují plnohodnotné scénické uvedení v divadle Reduta.

Právě v budově, která stála na místě dnešní Reduty před řadou dalších přestaveb, operu v roce 1734 uvedla Mignottiho společnost z Benátek. Z brněnské verze se zachovalo jen libreto, které však vycházelo z partitury, uchovávané dodnes v neapolské knihovně. "Díky tomu bylo možné zrekonstruovat tuto verzi s výjimkou tří árií, u kterých známe jen jejich texty. Byly vzaty z jiných oper a jméno autora hudby neznáme. Býval to tehdy běžný postup," řekla dramaturgyně Patricie Částková.

Zdůraznila, že z obrovského množství barokních oper se dnes pravidelně hrává jen velmi malá část. Řada se jich ztratila, další zůstávají v rukopisech, které nejsou pro současné hudebníky snadno čitelné a hratelné. "Ale tuto operu rozhodně stálo za to vytáhnout z archivu. Nabízí krásnou, dramatickou hudbu," uvedla Částková.

Příběh tragické lásky Dido, královny Kartága, k trojskému hrdinovi Aeneovi se stal inspirací k mnoha uměleckým dílům. Jedním z prvních zpracování byla Aeneis římského literáta Vergilia. Námět opakovaně inspiroval také operní libretisty a skladatele. Výjimkou nebyli ani Italové Pietro Metastasio a Domenico Sarri, autoři Didone abbandonata, tedy Opuštěné Dido. Díky poměrně intenzivním kontaktům mezi moravskou šlechtou a Itálií operu poznalo i brněnské publikum.

V obnovené verzi se režie chopil Tomáš Pilař, hudební nastudování je dílem Jana Čižmáře, loutnisty a odborníka na starou hudbu. Partituru provede na dobové nástroje Orkiestra Historyczna z Katovic. Kostýmy vycházejí ze skutečné barokní módy, naopak scéna je střídmá, s moderními prvky.

První scénické uvedení má 28. ledna rezervováno Masarykova univerzita. Ostatní zájemci se dočkají 29. ledna, 19. a 20. února. Mezitím se ještě divadelníci vydají do Katovic. "Inscenaci od počátku připravujeme jako putovní," řekl Čižmář. Doplnil, že žádné provedení nebude úplně stejné. Přirozenou součástí barokní hudby je totiž také určitá míra improvizace.

Autor: ČTK Foto: , www.ndbrno.cz

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ