O Cenu Alfréda Radoka v kategorii Divadlo roku 2013 se utkají Divadlo v Dlouhé a Studio Hrdinů z Prahy, královéhradecké Klicperovo divadlo a Komorní scéna Aréna z Ostravy. Vyplývá to z výsledků ankety časopisu Svět a divadlo (SAD), v níž hlasovalo 75 kritiků. Nominace oznámil v úterý v Praze nadační fond nesoucí jméno tohoto předního českého divadelníka. Laureáti budou vyhlášeni 8. března ve Studiu Hrdinů.
Nejlepší inscenací roku se mohou stát Čechovův Racek, jak ho v pražském Dejvickém divadle nastudoval Michal Vajdička, Ruská zavařenina Ludmily Ulické v režii Ivana Rajmonta v ostravské Aréně a projekt Pavla Juráčka, Dory Viceníkové a režiséra Jana Mikuláška Zlatá šedesátá přenesený z brněnské Reduty do pražského Divadla Na zábradlí.
Radokovu cenu za ženský herecký výkon mají šanci získat Svetlana Janotová z Městského divadla Brno, Lucie Trmíková z Divadla v Dlouhé v Praze a Tereza Vilišová z ostravského Divadla Petra Bezruče. Z jejich kolegů to jsou Karel Dobrý ze Studia Hrdinů, Vladimír Javorský z Národního divadla a Miroslav Krobot z Dejvického divadla.
Na Cenu Alfréda Radoka za původní českou hru jsou v nominacích texty Jiřího Havelky a Karla Františka Tománka (Dechovka, Divadlo Vosto5 v Baráčnické rychtě Praha), Lenky Lagronové (Z prachu hvězd, Národní divadlo Praha) a Milana Šotka (Plejtvák, Cabaret Calembour Praha).
V oboru scénografie byli nominováni Marek Cpin, Martin Chocholoušek a společně Jan Nebeský a Jana Preková. Z hudebních skladatelů pak šestinásobný držitel Radokovy ceny Vladimír Franz, Darek Král a Emil Viklický.
Kategorie Talent roku obsahuje jména původně ostravského herce Patrika Děrgela, který je v angažmá Švandova divadla v Praze, režiséra a spoluzakladatele divadelního souboru Tygr v tísni Iva Kristiána Kubáka a režiséra Marka Němce. Ten debutoval v ústeckém Činoherním studiu, nyní spolupracuje jako herec s Divadlem v Dlouhé a jako herec a režisér s pražským Divadlem v Celetné.
Cena Alfréda Radoka byla poprvé udělena za rok 1992 inscenaci Don Juan a Faust režisérky Hany Burešové. Byla to po roce 1989 první z uměleckých cen svého druhu - Thálie byly poprvé předány o rok později.
Od téhož roku je vyhlašována soutěž Cen Alfréda Radoka o hry českých a slovenských autorů. Do 22. ročníku přihlásilo 59 autorů a autorek 66 textů. Z deseti finalistů vyberou členové poroty tři nejlepší, autory oznámí také 8. března.
Nadační fond loni na podzim oznámil, že ceny za výkony v inscenačních kategoriích za rok 2013 neudělí a bude pracovat na změnách. Šéfredaktor SAD Karel Král s tím nesouhlasil, časopis jako spoluzakladatel nadace z ní vystoupil. David Radok mu v prosinci nedal svolení k tomu, aby SAD na základě ankety dál nazýval své ceny jménem jeho otce. Nadace se dohodla s agenturou CCL o letošním ročníku.
Podle místopředsedkyně správní rady Petry Markové tak kontinuita cen zůstane zachována. V březnu si prý všichni sednou a budou řešit budoucnost. "K poslední dohodě mezi nadací a agenturou jsme nebyli přizváni. Přesto jsme nechtěli zrušit možnost, aby ti, kteří v naší anketě získali nejvíc hlasů, dostali jako v minulých desetiletích Radokovu cenu," uvedl Král.
Loni zabodovalo v Radokových cenách čtyřikrát Dejvické divadlo. Rekordmanem mezi režiséry je Jan Antonín Pitínský, jehož inscenace zvítězily čtyřikrát, napříč kategoriemi získaly 14 ocenění.
Ruská zavařenina, Racek, Zlatá šedesátá. Kdo získá Radoka?
Kultura
28. 1. 2014 15:24
Čechovův Racek v podání herců Dejvického divadla se může stát inscenací roku.
Autor: ČTK Foto: www.dejvickedivadlo.cz