S kým se setkal Kukura ve Zlíně

Kultura
30. 5. 2012 18:00
Festival zakončila ohňová show.
Festival zakončila ohňová show.

Festival Setkání/Stretnutie, který každoročně na konci května hostí olbřímí budova Městského divadla Zlín, se zaměřuje na dramaturgické novinky a setkávání slovenských a českých divadelníků. Zůstává mimo hlavní mediální pozornost, ale kromě zlínských diváků má řadu fanoušků a vytrvalých návštěvníků v celé divadelní obci; to zlínskému festivalu zajišťuje trochu zvláštní postavení. V posledních letech je znát úbytek finančních prostředků a snad i jistá dramaturgická únava. Sedmnáctý ročník, který proběhl letos 21.-26. května, nabídl trochu skromnější program - přesto bylo co zažít.

Ze Slovenska přijela ceněná inscenace Gazdova krv, české divadlo reprezentovaly novinky, o kterých se mluví - Ucpanej systém Dejvického divadla, Europeana brněnské Reduty v režii Jana Mikuláška, Kukura z Činoherního klubu. Podstatnou část programu tvořily inscenace pořadatelského zlínského divadla, které si tak realizovalo i interní přehlídku poslední sezony: z ní jednoznačně vyčnívá Pitínského Oresteia. Festivalové publikum vřele přivítalo i Blanche a Marii režisérky Anny Petrželkové.

Zlín má ohromnou výhodu nejen ve velkém divadelním zázemí, ale také v přívětivé atmosféře města. Jakkoli se dnes zdá, že festival žije trochu z podstaty, bude-li mít zájem, má před sebou ještě nemalou budoucnost.

Závěrečným kusem letošního ročníku byla inscenace Kukura pražského Činoherního klubu. Tu napsal a režíroval Martin Čičvák, titulní roli hraje - jak jinak - Juraj Kukura. Bylo zajímavé sledovat, jak si komorní inscenace z malého sklepního divadla v ulici Ve smečkách poradí s velkým sálem pro sedm set diváků, Juraj Kukura to však zvládl bravurně. Satirická komedie o hercích a umění vůbec slavila mimořádný úspěch. Stále však platí, že první půle, složená z Kukurových monologů či jeho dialogů s režisérem Čičvákem (kterého hraje Jan Hájek) je bezmála geniální, jak textově, tak herecky; zato druhá se postupně rozpadá a směřuje  k larmoyantnímu závěru, kde herec vzpomíná na zesnulou matku. Ve zlínské repríze byla Veronika Žilková, ztvárňující zpovykanou herečku, v nebývalé formě, čímž přijetí inscenace festivalovým publikem výrazně pomohla.

Programy českých festivalů bohužel připomínají vzájemně samy sebe, co se objeví na jednom, je tentýž rok či nejpozději v příští sezoně i na jiném. Jednak od sebe vzájemně opisují, jednak se všechny soustředí na "to nejlepší" a obvykle rezignují na vlastní, koncepční dramaturgii. Zlín jistou koncepci má, ale ta se ve výsledku ukazuje jako nezřetelná: věci samozřejmě notně škodí nedostatek finančních prostředků, který neumožňuje v větší míře zvát zahraniční produkce - ty by přitom měly být páteří každého festivalového programu.

Autor: Vojtěch VaryšFoto: Městské divadlo Zlín

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ