Výročí Prozatímního divadla připomíná výstava ve "zlaté kapličce"

Kultura
20. 11. 2012 19:30
Busta baronky Eleonory z Ehrenbergu, se v úterý vrátila do foyeru historické budovy Národního divadla v Praze.
Busta baronky Eleonory z Ehrenbergu, se v úterý vrátila do foyeru historické budovy Národního divadla v Praze.

Busta baronky Eleonory z Ehrenbergu, někdejší pěvkyně Prozatímního divadla v Praze, která je známá především jako první Mařenka ze Smetanovy Prodané nevěsty, se v úterý vrátila do foyeru historické budovy Národního divadla v Praze. Stalo se tak při zahájení výstavy připomínající 150. výročí otevření Prozatímního divadla - první stálé a samostatné české divadelní scény. Událost připomene v úterý večer repríza Prodané nevěsty.

"Shodou okolností je to právě letos 180 let od narození a 100 let od úmrtí této velké operní hvězdy Prozatímního divadla," připomněli na vernisáži dramaturgové činohry Ondřej Hučín a Beno Blachut, kteří výstavu připravili s Divadelním oddělením Národního muzea a Muzeem Bedřicha Smetany. Eleonora Ehrenbergová vystoupila v Prozatímním divadle v jedenácti českých operních představeních. S Národním divadlem se loučila úlohou Leonory a byla oslavována jako největší česká koloraturní pěvkyně.

Prozatímní divadlo bylo bezprostředním historickým předchůdcem Národního divadla. Pravidelný provoz zahájilo 18. listopadu 1862 premiérou hry Král Vukašín od básníka a dramatika Vítězslava Hálka. O dva dny později se tam poprvé hrála i opera - Cherubiniho Vodař. Prozatímní divadlo hrálo pro české publikum 21 let a k jeho největším osobnostem se řadí Bedřich Smetana, který zde působil osm let jako kapelník.

Expozice formou devatenácti zastavení přibližuje nejrůznější umělecká, architektonická, provozní, společenská i politická témata spojená s dějinami Prozatímního divadla. Dokládá, že jeho existence není zapomenutou epizodou. Také proto, že je s Národním divadlem spojeno i architektonicky, neboť jeho stará budova tvoří část zadního traktu "zlaté kapličky".

Jednotlivé panely na I. balkoně připomínají úctyhodné a občas i úsměvné snažení divadelních předků v letech 1862 až 1883. Budovu Prozatímního divadla navrhl architekt Ignác Ullmann, v hledišti bylo jen jedenáct řad, jeviště mělo hloubku necelých deset metrů a do orchestřiště se vešlo pouze 35 muzikantů. Národní divadlo vyrostlo později na parcele před ním a bylo k ní stavebně připojeno.

Zájemci si mohou prohlédnout i divadelní řád Prozatímního divadla vystavený v roce 1862 c.a k. policejní direkcí. Kromě jiného nařizoval služebnictvu, aby v přízemní předsíni panstvo své očekávalo tiše a "náhlým hrnutím se ku předu" odcházejícími obecenstvu nepřekáželo. "Taktéž hvízdání, syčení, tlučení holemi a dupání, jakožto hlučné jevení nelibosti, jež beztoho všeobecným mlčením dostatečně se osvědčuje, přísně jest zakázáno," psalo se v něm.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ