Druhý John Wick filmovým fanouškům zase ukázal, že žánr akčních stříleček není mrtvý a pořád má co nabídnout. Keanu Reeves v hlavní roli se umí prát lépe než James Bond, střílí a mluví úsporně, ale nekompromisně a všechna klišé stylově přiznává. Lepší film tohoto žánru už v kinech letos uvidíme jen těžko.
Pouhých sedm dní stačilo druhému Johnu Wickovi, aby si přišel na tolik peněz jako jednička. V prvním týdnu se film jen na své domácí půdě dostal na 42,1 milionů dolarů. Tvůrci si to vykládají jednoduše - když chcete, aby diváci přišli na pokračování, musí se jim sakra líbit první film. Málokdy stává, že by si takzvaný sequel, tedy navazující film, u diváků vysloužil ještě větší oblibu než původní snímek. I tenhle mýtus John Wick 2 ignoruje a na oblíbené stránce Rotten Tomatoes má už teď o pět procent lepší hodnocení než film z roku 2014. Kritici mluví o eskalaci, nikoli úpadku.
John Wick 2 vzešel z dílny stejných tvůrců jako jeho předchůdce. Režisér Chad Stahelski a scenárista Derek Kolstad už přesně věděli, co na diváky fungovalo, a rozhodli se v podobném stylu pokračovat. Filmová novinka se nesnaží od svého předchůdce odlišit, ale naopak si z něj bere to nejlepší a všechno násobí. Taky na to měli dvojnásobný rozpočet.
Hlavní postavou nového akčního thrilleru není žádný hrdina ani tajný agent, ale prostý nájemný vrah. Kdyby ho nehrál Keanu Reeves, mohl by to taky být nevýrazný mechanický stroj na zabíjení. Ale jeho charakter jako by byl hlavnímu představiteli napsaný přímo na tělo, a díky tomu má postava až neuvěřitelné charisma. Hlavně na to, jak málo toho namluví.
John Wick chce už delší dobu svoje smrtonosné povolání pověsit na hřebík, ale pořád se mu nedaří. Nejdříve tu byla touha pomstít se za zabitého psa a teď se u jeho dveří objevuje italský mafián Santino D'Antonio a žádá splacení krví stvrzeného dluhu. Wickovi se sice nechce, ale dům vypálený do základů se zdá jako dostatečný argument. A tak se zabiják ve výslužbě vydává do Říma zabít D'Antoniovu sestru v naději, že pak už bude mít konečně pokoj. Celá záležitost se ukáže jako jedna velká bouda a John Wick se naopak ocitá v centru pozornosti a musí se z ní prostě a jednoduše vystřílet.
Přesně v tom je totiž dobrý. Keanu Reeves je z těch herců, kteří to se zbraněmi opravdu umějí, a kamera toho může využít. A protože je John Wick 2 mládeži nepřístupný, diváci si užijí nejednu parádní střílečku nebo osobní souboj. Třeba ten, když se John Wick střetne s osobním bodyguardem mrtvé první dámy italské mafie. Skvělá choreografie, nápaditost a čistota téhle scény se už jen tak nevidí. Žádná roztřesená kamera nebo kouřová clona, tady se bezpochyby perou dva zkušení zabijáci a divák jim vidí přímo pod ruce.
John Wick 2 je ve své podstatě staromódní "akčňák" a nebojí se to přiznat. Všechna klišé si přiznává a baví se jimi. Nebojí se střílet do vlastních řad a má to styl. Jednoznačně mu nechybí nadsázka, která dodává celé podívané šťávu. A detaily jako střílečka v zrcadlovém sále, sličná hluchoněmá bodyguardka Ruby Rose nebo velkolepé scény z Říma tomu dodávají šťávu.