Auto*Mat režiséra Martina Marečka není „pouze" dokumentem. Když režisér připravoval jeho natáčení, neplánovaně spoluzaložil občanskou iniciativu, která se snaží měnit poměry na pražských silnicích a dnes již žije vlastním životem.
Režisér Martin Mareček začal natáčet Auto*Mat již v roce 2003, původně jako protipól svého filmu Zdroj, který slavil úspěchy na mnoha zahraničních festivalech. Zatímco Zdroj vypráví o tíživých podmínkách, v jakých žijí obyvatelé Ázerbajdžánské oblasti, v níž jsou rozsáhlá ropná pole, Auto*Mat měl být o tom, jak ropa škodí i v zemích, kde je spotřebovávána.
ČTĚTE TAKÉ: O Oscara se za Česko bude ucházet Protektor
Postupem natáčení se však proměňovalo jak téma filmu, tak pozice samotného režiséra, který spoluzaložil a podílel se na práci stejnojmenné občanské iniciativy, která si vytkla za cíl omezit automobilový provoz v Praze a vytvořit lepší podmínky pro cyklisty. Iniciativa Auto*Mat dodnes pořádá populární cyklojízdy, jednou se jí dokonce podařilo pro auta zcela uzavřít jedno z frekventovaných vltavských nábřeží.
Marečkův film, jehož hlavním impulsem byl život autora v bytě nad rušnou křižovatkou a chodníkem, který čím dál hlouběji zabírá parkoviště, tak přerostl v časosběrnou kroniku aktivit iniciativy: od akcí partyzánských a provokativních, přes ozdobení vlastního starého Fiatu protiautomobilistickými hesly a statistikami až po cílený tlak na pražské politiky, aby omezovali automobilový provoz ve městě a otevírali jej bicyklům.
Dojde i na smutné okamžiky, když se jeden z hlavních aktivistů Jan Bouchal konce filmu nedožije: v noci jej z kola srazí auto a zraněním podlehne. K iniciativě, k níž se zpočátku hlásily nanejvýš desítky lidí, se po šesti letech stala masová záležitost a cyklojízdy oblíbenou tradicí.
K aktivitě vybízejí producenti a distributor filmu i diváky: četnější projekce Auto*Matu budou jen tento týden v Praze, po zhodnocení návštěvnosti se má rozhodnout o tom, zda či do jaké míry bude promítání omezeno.
Foto: archiv filmu