Kdo netleská, není Čech! Tuzemská kinematografie na přehlídce ve Varech sklidila ceny pro nejlepší herečku (Alena Mihulová), herce (Kryštof Hádek) i dokument (Mallory). A Velký sál hotelu Thermal tleskal i Ivě Janžurové, která převzala Cenu prezidenta festivalu za mimořádný přínos české kinematografii.
"Právě jste mi prohráli láhev," naoko hubovala sál tleskající vestoje viditelně dojatá Janžurová. "Včera jsem se s kolegyní Janou Paulovou vsadila, že nevstanete." Sestřih jejích rolí univerzální herečku během ceremoniálu připomněl v polohách tragických (Kočár do Vídně), komických (Světáci) i zbytečných (normalizační komedie).
Kryštof Hádek získal trofej za nejlepší mužský herecký výkon v tragikomedii Kobry a užovky, v níž ztvárnil problematického mladíka, kterého dospívání na středočeském průmyslovém maloměstě dovedlo k vykrádání chat, drogové závislosti a vůbec na dno. Hádek z pódia poděkoval svému bratru Matějovi, s nímž ve snímku Jana Prušinovského ztvárnil sourozence.
Kobry a užovky patří mezi to nejlepší, co v tuzemské kinematografii za poslední roky vzniklo - stejně jako druhý český zástupce v hlavní soutěži, debut Slávka Horáka Domácí péče. Za něj bodovala představitelka hlavní ženské role, rovněž viditelně dojatá Alena Mihulová. Ta zahrála ošetřovatelku, již osud najednou postaví před úkol ošetřovat hlavně sebe. Kobry a užovky naší distribucí už proběhly, Domácí péče do ní vstoupí 16. července.
V kategorii dlouhometrážních dokumentů triumfoval film Heleny Třeštíkové Mallory. Časosběrnou metodou vzniklý titul zapadající do série režisérčiných portrétních projektů Marcela, René a Katka vypráví o ženě, která se dokázala odrazit od dna a dokonce pomáhat druhým. Premiéru v kinech má 23. července.
Křišťálový glóbus za nejlepší film letos připadl americkému filmu Bob a stromy, nenápadnému portrétu svéráze, který vystudoval programování, kácí stromy, chová dobytek, zálibu v golfu a gangsta rapu, má tři děti a dva psy. Protagonista Bob Tarasuk ve filmu ztvárnil sám sebe.
Cenu diváků získal italskofrancouzský titul Mládí režiséra Paola Sorrentina, který na festivalu reprezentoval představitel jedné z hlavních rolí, americký herec Harvey Keitel. Vidět ho můžete od 8. října.
Slavnostní zakončení zpolitizoval člen poroty sekce Na východ od Západu Tomáš Luňák, režisér mezinárodně úspěšného filmu Alois Nebel, když se "svou" porotou veřejně podpořil v Rusku vězněného ukrajinského režiséra Olega Sencova.
Obvyklý sestřih hvězd, jež nás za uplynulý rok opustili, zmínil i Terezu Peřinovou, milovanou dobrou duši festivalu, která letos v pouhých pětatřiceti letech prohrála boj s rakovinou. Jak už dříve připomněl prezident festivalu Jiří Bartoška, jenž ve finále závěrečného ceremoniálu poděkoval pražské nemocnici Motol, kde ležel se stejnou nemocí, Tereza byla jednou z těch, kdo se z pozice studentky a "baťůžkářky" vypracovala v osobu, bez které by dnes festival nebyl takový, jaký je. Padesátý ročník skončil, další začíná 1. července 2016.