Na sedm desítek filmových projektů posoudili během šesti měsíců členové Filmového centra České televize (ČT). Podle nich má na neutěšené kvalitě domácí filmové tvorby podíl vedle nedostatku financí i nedostatek zkušených scenáristů a především dramaturgů.
Centrum vzniklo letos v létě jako kontaktní místo pro posuzování a zpracování filmových koprodukcí. V jeho čele je Helena Uldrichová, kreativním producentem je Tomáš Baldýnský, hlavním dramaturgem Jaroslav Sedláček a výkonným producentem Jaroslav Kučera.Kromě šesti celovečerních snímků, mezi nimiž je Revival Alice Nellis, Křídla Vánoc Karin Babinské i celovečerní animovaný snímek na motivy Klapzubovy jedenáctky centrum podpořilo i hrané snímky s minoritní českou účastí. "Například film norského režiséra Barda Breiena nazvaný Detektiv Down či Zázrak Juraje Lehotského," uvedla Uldrichová.
Podle dramaturgyně dokumentů Ivany Pauerové jich bylo schváleno sedm. Česká televize se tak bude podílet také na snímku o skladatelce, zpěvačce a textařce Zuzaně Michnové s názvem Jsem slavná, tak akorát. Natočila ho režisérka Jitka Němcová a v kinech se objeví příští rok v březnu.
"Chceme mít vliv na vývoj filmu od nápadu až po scénář. Chybí žánrové snímky - detektivky, thrillery, ale i komedie," řekl Baldýnský. I proto centrum vyzvalo nezávislé producenty, aby do konce ledna předložili náměty na nízkorozpočtové filmy, na jejichž financování by se podíleli vkladem ve výši minimálně pětiny rozpočtu. Přitom uvedení do kin není podmínkou.
"Dramaturgů a scenáristů je méně, než jsem si myslel," řekl Sedláček a za důvod označil nízkou odměnu i prestiž. Také proto povolalo centrum "staré harcovníky" z Barrandova - Pavla Hajného a Marcelu Pittermanovou i autora televizního projektu o Janu Palachovi Štěpána Hulíka či Kristinu Dufkovou. Podle Sedláčka autorské filmy nemizí. Když ale po připomínkách dramaturgů režiséři sami napíší novou verzi, liší se jen nepatrně.Filmové centrum České televize chce mít podíl i na vzniku filmu podle příběhu hokejových mistrů světa z let 1947 a 1949 odsouzených komunistickým režimem za protistátní spiknutí, který pod názvem Causa Modrý chystá scenárista a režisér Zdeněk Jiráský. Stejně tak na snímku o osudech šansoniérky Evy Olmerové Čekej tiše, který má být debutem světově úspěšného reklamního režiséra Martina Krejčího.
"Zatím jsme ale na úplném začátku - ve fázi sběru materiálu, ve druhém případě máme první verzi scénáře," dodal Baldýnský.
Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka chce televize vstupovat do filmových projektů nikoli jen jako vysílatel, ale jako koproducent, který se aktivně podílí na vzniku a výsledné podobě celého díla.