Charta 77 inspirací. Ovlivnila tvorbu filmových scenáristů

Kultura
30. 11. 2016 11:38
Vlasta Chramostová.
Vlasta Chramostová.

V lednu uplyne 40 let od zveřejnění občanské iniciativy, která v dokumentu Charta 77 kritizovala politickou a státní moc za nedodržování lidských a občanských práv v Československu. Její hrdinové a doba se odrazili i v tvorbě filmových scenáristů. Následně tak vznikly psychologický příběh, černá komedie či hraný snímek mapující období od okupace Československa v roce 1968 po pronásledování chartistů.

Aktérka těch dnů Vlasta Chramostová hrála například v dramatickém příběhu z doby vzniku Charty 77, který pod názvem PF 77 natočil v roce 2003 Jaroslav Brabec. I proto, že předlohou byl scénář Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové, kteří spoustu situací prožili, se filmař nesetkal s kritikou. Uznává ale, že zpracovat téma, jehož aktéři žijí, je komplikované. "Setkal jsem se s jedinou negativní kritikou, která však byla podmíněna osobním vztahem toho člověka," řekl Brabec.

Příběh herečky - pedagožky a jejích studentů zasazený do normalizace, kdy se snažila většina přežít v šedé zóně a v boji proti režimu riskovala jen hrstka odvážných, získal tři televizní ceny Elsa. Režisér do snímku obsadil Ilju Racka, Danielu Kolářovou, Martina Stropnického, Josefa Vinkláře či Lubomíra Lipského.

S humorem se o 11 let později podívali na vážné téma scenárista Marek Epstein a režisér Jiří Strach v černé komedii Osmy. Přiblížili neobyčejný den obyčejného normalizačního úředníka, který v opilosti podepsal Chartu 77 a stal se hrdinou proti své vůli. Snímek zdobí herecké výkony Ivana Trojana, Zuzany Stivínové, Josefa Dvořáka či Tomáše Töpfera. Zvítězil na festivalu Prix Evropa v Berlíně. "Chtěli jsme ukázat, jak se člověk postaví k situaci, která po něm vyžaduje odvahu a rozhodnutí," řekl Epstein.

V roce 2009 natočila Irena Pavlásková komedii o osudech disidentů a signatářů Charty 77. Scenáristka Tereza Boučková, která je dcerou spisovatele Kohouta, se inspirovala vlastními prožitky. Hlavní role vedle Vilmy Cibulkové ztvárnili Tereza Voříšková, Dana Marková, Miroslav Etzler, Ondřej Vetchý a Jiří Dvořák. "Myslím, že příběh funguje i bez výkladu doby a poukazování na konkrétní lidi," komentovala Boučková snímek, který v Moskvě dostal cenu FIPRESCI a Cibulková cenu za herecký výkon. Přesto si diváci do děje konkrétní osoby dosadili, včetně dramatika Václava Havla.

Do roku 1982 zasadil Ondřej Štindl scénář k filmu Radima Špačka Pouta s Ondřejem Malým v roli psychopatického estébáka. Ve stejném roce se odehrává seriál Svět pod hlavou stejného týmu, ve kterém je i režisér Marek Najbrt. Česká televize ho odvysílá od ledna. Předlohou byl seriál BBC Life on Mars, jehož hrdina se v čase propadne o několik desetiletí zpět. Podobně hrdina Světa pod hlavou je jako policista konfrontován s totalitním režimem. Česká podoba série je temnější, ale nepostrádá humor.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Fluger René, Horázný Josef, youtube

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ