V lednu uplyne 40 let od zveřejnění občanské iniciativy, která v dokumentu Charta 77 kritizovala politickou a státní moc za nedodržování lidských a občanských práv v Československu. Její hrdinové a doba se odrazili i v tvorbě filmových scenáristů. Následně tak vznikly psychologický příběh, černá komedie či hraný snímek mapující období od okupace Československa v roce 1968 po pronásledování chartistů.
Aktérka těch dnů Vlasta Chramostová hrála například v dramatickém příběhu z doby vzniku Charty 77, který pod názvem PF 77 natočil v roce 2003 Jaroslav Brabec. I proto, že předlohou byl scénář Pavla Kohouta a Jeleny Mašínové, kteří spoustu situací prožili, se filmař nesetkal s kritikou. Uznává ale, že zpracovat téma, jehož aktéři žijí, je komplikované. "Setkal jsem se s jedinou negativní kritikou, která však byla podmíněna osobním vztahem toho člověka," řekl Brabec.
Příběh herečky - pedagožky a jejích studentů zasazený do normalizace, kdy se snažila většina přežít v šedé zóně a v boji proti režimu riskovala jen hrstka odvážných, získal tři televizní ceny Elsa. Režisér do snímku obsadil Ilju Racka, Danielu Kolářovou, Martina Stropnického, Josefa Vinkláře či Lubomíra Lipského.
S humorem se o 11 let později podívali na vážné téma scenárista Marek Epstein a režisér Jiří Strach v černé komedii Osmy. Přiblížili neobyčejný den obyčejného normalizačního úředníka, který v opilosti podepsal Chartu 77 a stal se hrdinou proti své vůli. Snímek zdobí herecké výkony Ivana Trojana, Zuzany Stivínové, Josefa Dvořáka či Tomáše Töpfera. Zvítězil na festivalu Prix Evropa v Berlíně. "Chtěli jsme ukázat, jak se člověk postaví k situaci, která po něm vyžaduje odvahu a rozhodnutí," řekl Epstein.
V roce 2009 natočila Irena Pavlásková komedii o osudech disidentů a signatářů Charty 77. Scenáristka Tereza Boučková, která je dcerou spisovatele Kohouta, se inspirovala vlastními prožitky. Hlavní role vedle Vilmy Cibulkové ztvárnili Tereza Voříšková, Dana Marková, Miroslav Etzler, Ondřej Vetchý a Jiří Dvořák. "Myslím, že příběh funguje i bez výkladu doby a poukazování na konkrétní lidi," komentovala Boučková snímek, který v Moskvě dostal cenu FIPRESCI a Cibulková cenu za herecký výkon. Přesto si diváci do děje konkrétní osoby dosadili, včetně dramatika Václava Havla.
Do roku 1982 zasadil Ondřej Štindl scénář k filmu Radima Špačka Pouta s Ondřejem Malým v roli psychopatického estébáka. Ve stejném roce se odehrává seriál Svět pod hlavou stejného týmu, ve kterém je i režisér Marek Najbrt. Česká televize ho odvysílá od ledna. Předlohou byl seriál BBC Life on Mars, jehož hrdina se v čase propadne o několik desetiletí zpět. Podobně hrdina Světa pod hlavou je jako policista konfrontován s totalitním režimem. Česká podoba série je temnější, ale nepostrádá humor.