Deset nejlepších vánočních filmů

Kultura
24. 12. 2016
Snímek Sám doma.
Snímek Sám doma.

Vánoční pohodu si nejlépe vytvoříte sami doma, když jste se svými blízkými. Někdy to trochu drhne, to když sníte o perfektních Vánocích, ale hlavní je se nezačít stresovat. Dokonalé Vánoce neexistují. Stačí se jen správně naladit, odpočívat a užívat si. A pro správnou náladu se hodí i nějaký pěkný vánoční film.

Nabízíme vám deset nejhezčích - s vědomím, jak je každý takový výběr diskutabilní, a co má rád jeden, nemusí mít rád druhý. Nečekejte tu klasické české pohádky, jež k Vánocům patří tak nějak automaticky, ani filmy, na něž jsme si o svátcích zvykli, ale ve skutečnosti s nimi nemají nic společného (ano, slavná Pretty Woman). K chroupání cukroví za vůně františka a jehličí ze stromečku se nejlépe hodí tyto snímky:

1) Láska nebeská (Love Actually, 2003)

Relativně nová, přesto nejklasičtější klasika. Režisér a scenárista Richard Curtis potvrdil cit pro romantickou komedii šmrncnutou typickým britským vtipem (ne náhodou byl vedle Rowana Atkinsona spoluautorem Mr. Beana nebo geniální černohumorné Černé zmije) a stvořil nadčasové vánoční dílo, které ve všech žebříčcích vystrnadilo dosavadní lídry. Několik samostatných, přesto se vzájemně proplétajících linek neznamenalo roku 2003 nic originálního, ale jejich použití bylo skvělé. A to ani nemusely být všechny jenom veselé a končit šťastně. I tak stačí znovu uslyšet All I Want for Christmas Is You od Mariah Carey a těšení se na Vánoce může začít. A ze záplavy výborně napsaných postav si můžete vybrat tu nejoblíbenější. Mou je stárnoucí rocker Billy Mack alias Bill Nighy. A vaší?

2) Polární expres (The Polar Express, 2004)

První ze tří animáků v našem výběru je asi nejzádumčivější. Je v něm hodně cítit závan nostalgie, taky je podaný jako vzpomínání dospělého muže na dobu, když jako odrůstající chlapec pochyboval o existenci Santy Clause, a tak ho snový Polární expres vzal na severní pól. Z filmu podle kouzelné knížky Chrise Van Allsburga ale na diváka rozhodně nepadne žádná vánoční depka, snímek je to hravý, dobře animovaný (herci hráli své role a počítač podle nich vytvořil animaci), a když se na něj podíváte v originále, zjistíte, že jeden z koproducentů Tom Hanks namluvil dokonce několik postav - od průvodčího (jemuž propůjčil i podobu) přes záhadného tuláka na střeše vlaku po Santu Clause. Některé diváky může Polární expres svou délkou a pomalým způsobem vyprávění odradit, ale nic by nebyla větší chyba. Kde jinde uvidíte Stevena Tylera z Aerosmith jako pařícího Santova skřítka?

3) Velká vánoční jízda (Arthur Christmas, 2011)

Pokud by vám přesto Polární expres připadal příliš učesaný, sáhněte po jiném animáku, tentokrát plném energie a vtipu. Velká vánoční jízda je příběh Arthura, mladšího Santova syna, který žehlí tatínkův průšvih, když nedopatřením zapomene jednomu dítku během štědré noci doručit dárek. A tak Arthur s dědečkem, bývalým Santou, a léta nevyužívanými soby v tajnosti vyrazí chybu napravit. Film je to hodně komediální, v řadě odkazů parodický vůči popkultuře a jiným snímkům s vánočními motivy, úvodní scény rozdávání dárků armádou skřítků s vojensky propracovanými detaily bere dech a hodně dráždí bránici. Nechybí však ani sladká vánoční atmosféra a doják na závěr, který rozjuchanou náladu zklidní. Takže proč si o Vánocích i nezablbnout?

4) Sám doma (Home Alone, 1990)

Další nadčasová vánoční klasika, která nesmí chybět ve většině domácností nejen u nás, ale po celém světě. Souboj Kevina s mokrými bandity Harrym a Marvem baví a rozesmává i šestadvacet let po svém vzniku, přestože se příslovečný zub času na představitelích hodně vyřádil (kdo jste viděli, jak v posledních letech vypadá někdejší sladký chlapec Macaulay Culkin, dáte mi za pravdu). I když existuje početná skupina fanoušků filmu Sám doma, kam patří i autor těchto řádků, která by Kevina za jeho drzosti a frackovitost nejraději viděla zašlapaného Harrym a Marvem do země, všichni se musejí shodnout na tom, že vánoční atmosféru umí tenhle film vykouzlit nezapomenutelnou. Kvůli němu si všichni toužíme nazdobit domy co největším počtem světelných řetězů pěkně po americku, za což mu patří dík, a jen kvůli němu se dnes tolik českých dětí jmenuje Kevin (za což už bych s díky byl opatrnější).

5) Ukradené Vánoce (The Nightmare Before Christmas, 1993)

Kultovní animovaný film z produkce Tima Burtona o kostlivci Jacku Skellingtonovi, který se v typicky burtonovském snímku (a to ho velký Burton ani sám nerežíroval) s parádní hudbou Dannyho Elfmana trochu nudí ve svém Halloweenském městečku, navíc mu lezou na nervy upíři. A tak když se Jack Skellington ocitne v sousedním Vánočním městě, přechází mu zrak (pravda, v prázdných očních důlcích). Je všemi rolničkami, Santou Clausem a dárky nadšený, až se rozhodne něco podobného uspořádat i doma pro své přátele. Ale v Halloweenském městečku to má trošku jinou úroveň. Už jste třeba viděli sáně tažené kostrami sobů? Prosím, máte možnost. Mistr Burton vás zve na prohlídku trošku jiných Vánoc.

6) Zázrak v New Yorku (Miracle on 34th Street, 1947)

Lze soudně dokázat, že jste Santa Claus? V zemi neomezených možností, jakou je Amerika, to možné opravdu je. Dosáhne toho okouzlující staroušek Kris Kringle alias Santa Claus, který se s radostí chopí role Santy ve velkém obchodním domě, jen tak mimoděk spojí několik životů dohromady, usmíří rozhádané výrobce hraček a především získá holčičku Susan, jež se díky němu dostane zpět do světa fantazie a hlavně víry - a to i v Santu Clause. V období těsně po válce vzniklo ve Spojených státech, které se právě nadechly do svého nejoptimističtějšího období (než naplno vypukla studená válka), několik filmů, jež vyzařovaly neuvěřitelnou radost ze života. Zázrak v New Yorku, v Americe považovaný za stejnou klasiku jako u nás Tři oříšky pro Popelku, určitě stojí za zařazení na vaše vánoční menu.

7) Vánoce v Connecticutu (Christmas in Connecticut, 1945)

Těžko říct, zda by pro dnešní feministické novinářky bylo psaní do časopisu Domácí hospodyňka nějaké terno, ale v roce 1945 šlo o nesmírně prestižní místo. A to tak, až si dámy kvůli tomu neváhaly vymýšlet a lhát. Jenže co udělat, když místo farmy v Connecticutu s plápolajícím krbem trávíte Vánoce v nuzném newyorském bytě, ale chce vás navštívit vydavatel a vzít s sebou válečného veterána, co nikdy nepoznal domácí pohodu? Právě tyto problémy řeší ve ztřeštěné komedii se screwball prvky novinářka, jejíž kuchařskou rubriku milují miliony čtenářů, ale sama přitom neumí vařit. Není špatné se vrátit ke snímkům z období klasického Hollywoodu. Vedle vánočního pohlazení dostanete i nejkrásnější zasněženou studiovou farmu, jaká kdy byla ve filmech k vidění, a navíc zatoužíte se odstěhovat do Connecticutu.

8) Gremlins (Gremlins, 1984)

Tři naprosto jednoduchá pravidla: chraňte ho před přímým světlem, nesmíte ho namočit a nikdy jej nekrmte po půlnoci. Co je na tom tak těžkého, chce se zeptat s Sheldonem Cooperem z Teorie velkého třesku o chovu gremlinů. No, podle všeho to problém je. Jen jemňounce hororem říznutá komedie, z které dýchá starý dobrý osmdesátkový feeling, se odehrává o Vánocích a lze ji směle zařadit k štědrovečerní klasice, byť se v našich televizích na rozdíl od 90. let neobjevuje už moc často. Je to škoda, za vidění stojí i o šest let mladší dvojka, která od hororových stránek příběhu úplně upustila a nebojí se parodovat i vlastní jedničku (vzpomínáte na geniální dvojí vyprávěcí scénu s traumatem z dětství, kdy otec v kostýmu Santy uvízl v komínu...?).

9) Vánoční koleda (Christmas Carol, 1999)

Klasika podle Charlese Dickense. Variací byla natočena řada, osobně doporučuji televizní verzi z konce minulého století, kdy se hlavní role chamtivého Ebenezera Scrooga chopil Patrick Stewart, známější jako kapitán Picard ze Star Treku. V dojímavém příběhu lakomého boháče, který se s vánočním duchem, zde tedy duchem zemřelého kolegy, natřikrát během štědrovečerní noci podívá do minulosti a do budoucnosti. Někomu může vadit sentiment, ale ruku na srdce, kam jinam by měl sentiment patřit než do viktoriánské Anglie? Nesmrtelná story o napravení bídáka s ledovým srdcem na Vánoce zahřeje víc než jindy.

10) Prázdniny (The Holiday, 2006)

Co udělají dámy těsně po rozchodu, když nechtějí trávit Vánoce doma o samotě? Správně, vymění si bydlení a vyrazí do jiné země, kde budou úplně samy. Přes tuto lehce úsměvnou premisu jsou Prázdniny typickým svátečním filmem s řadou vedlejších motivů včetně sympatické pocty starému Hollywoodu v osobě stařičkého scenáristy v podání Eliho Wallacha. V ústřední roli, jak se tak na Vánoce sluší, je láska - a to hvězdně obsazená, oběma dvojicím (Cameron Diazová a Jude Law a Kate Winsletová s Jackem Blackem) není co vytknout. Je to možná kýč jako bič, ale kdo by nechtěl prožít románek, jaký se mu zde předkládá...?

Autor: David LanczFoto: Profimedia , Youtube

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné