Celovečerní dokument polské režisérky Krystyny Krauzeové a Jacka Petryckého Návrat Agnieszky H. se objeví v českých kinech 16. ledna v souvislosti s výročím Palachova týdne. Tehdy v roce 1989 totalitní režim brutálně zakročil proti pokojnému pokusu uctít památku Jana Palacha, který se právě 16. ledna 1969 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.
Knihovna Václava Havla tuto klíčovou událost připomene pietním aktem u hlavní budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, průvodem na Václavské náměstí, projekcí zmíněného filmu o Agnieszce Hollandové v Lucerně a debatou s pamětníky v Mramorovém sále Paláce Lucerna.Významná polská oscarová režisérka Agnieszka Hollandová točila s hollywoodskými herci Meryl Streepovou i Leonardem di Capriem. Režii vystudovala v 60. letech na pražské FAMU. Když se loni do Čech pracovně vrátila, aby natočila úspěšný seriál Hořící keř, svolila k natočení dokumentu, ve kterém na svá studia v Česku vzpomíná. A nejen na studia, protože v Čechách našla svůj druhý domov a často se sem vrací. Zažila radostné období pražského jara i plíživý nástup normalizace. Její vzpomínky odkazují k době, kdy na FAMU studovali nejúspěšnější absolventi od Miloše Formana po Věru Chytilovou.
Krystyna Krauzeová absolvovala studium na katedře dokumentaristiky pražské FAMU, je překladatelkou a propagátorkou českého dramatického umění v Polsku. Vydala tři antologie českého dramatu. V 80. letech se angažovala v polském opozičním hnutí. Od roku 1988 působila v Československo-polské solidaritě. Účastnila se demonstrace 17. listopadu 1989, dva dny nato byla deportována z ČSSR s razítkem "nežádoucí osoba". V letech 2008 až 2011 tu působila jako zástupkyně ředitele Polského institutu.Jacek Petrycki jako kameraman spolupracoval s generací polských dokumentaristů, kteří začínali tvořit na přelomu 60. a 70. let. Angažoval se politicky jako tvůrce snímků věnovaných Solidaritě a také situaci v Čečensku, Rusku a Kosovu. Byl kameramanem řady filmů Agnieszky Hollandové.
Snímek o ní, který vznikl v polsko-české koprodukci, uvede do českých kin společnost Artcam. Přináší režisérčin osobní příběh a je i svižným a odlehčeným pohledem na českou společnost, která je k sobě někdy až moc kritická. Přitom se občas ráda vzdává ideálů, za které ještě před pár dny byla ochotna položit život.
Do kin přijde česko-polský dokument o režisérce Hollandové
Kultura
13. 1. 2014 15:47
Režisérka Agnieszka Hollandová.
Autor: ČTK Foto: Jakub Stadler, outnow.ch