Dokument Občan K. režiséra Michala Dvořáka a skupiny Ztohoven přibližuje přípravy, průběh a vyvrcholení projektu, kdy si členové skupiny vyměnili občanské průkazy s počítačově upravenými fotografiemi. Žili pod cizími jmény, aby upozornili na možnost manipulace s identitou člověka. Byli obžalováni z poškozování cizích práv, soud je však osvobodil. Snímek, který měl premiéru na festivalu dokumentů v Jihlavě, představili v Praze. Do kin přijde 8. listopadu.
Kamera, v mnoha případech skrytá, zachycuje balancování na hraně zákona při snaze vzepřít se systému, který čím dál častěji a podrobněji kontroluje a sleduje občany. Diváci nahlédnou do životů jednotlivých členů, kteří poprvé odkládají anonymitu. Odhaluje vnitřní dynamiku skupiny, která se zviditelnila kontroverzními zásahy do veřejného prostoru. Podle Dvořáka nešlo o rychlou akci "teď a tady", ale o dlouhodobý proces a sondu, kterou mělo význam průběžně dokumentovat.
Jeden ze členů Ztohoven ve filmu prochází na letišti londýnskou celnicí tam a zpět na občanku kamaráda, který vůbec neopustil Prahu, zatímco jiný je sám sobě svědkem na svatbě. Další se učí pilotovat letadlo, vyřizuje zbrojní pas na cizí jméno, účastní se voleb do Poslanecké sněmovny a je na výstavě EXPO v Číně. Provokativní akce mají diváky vybudit, aby začali více uvažovat o tom, jak se v dnešním technologickém světě mění pohled na identitu a identifikaci člověka.
"Každý má občanku v kapse, jednou za pět let ji musí vyměnit, a neustále mu v ní pod záminkou pokroku či zvyšování bezpečí přibývají informace. Děje se to automaticky, nikdo se nad tím nepozastaví," uvedl režisér. Pozměněné občanské průkazy, které skupina vystavila v galerii, policie zabavila. I tyto dramatické chvíle snímek zachycuje.
Žánr? Performance
"Pokud bychom měli Občana K. žánrově definovat, pak je to performance. Probíhala dlouho a na více místech současně, film je jediným médiem, které ji divákovi může v neochuzené míře zprostředkovat," vysvětlují členové Ztohoven, jejichž pozměněné tváře jsou stále zaneseny v centrálním registru obyvatel.
Podle nich má pravdu ten, kdo je nejvíc slyšet. Ptají se, zda je dnešní člověk se svými emocemi a pocity ještě vůbec pro někoho zajímavý, nebo se už stal už jen číslem, kódem, uživatelem, plátcem, zákazníkem, voličem a spotřebitelem, a co se stane, když se za přiděleným číslem skryje někdo jiný. Autoři, kteří se odkazují na Franze Kafku, projekt Občan K. nepokládají za uzavřený.
Producenty snímku byli režisér Dvořák a Hana Třeštíková, vznikl za přispění fondu kinematografie v koprodukci s Českou televizí.