Různé pohledy na migraci ukáže minifestival filmů o tomto tématu MigFilm, který se uskuteční 1. a 2. června v pražském kině Ponrepo. Festival nabídne během dvou dnů hrané i dokumentární filmy a diskuse s hosty. MigFilm navazuje na první ročník, který se v Ponrepu uskutečnil loni v červnu. Na veškeré projekce bude vstup volný.
"Migrace je téma, které stále rezonuje veřejným prostorem a zároveň bývá často popisováno černobíle, lidé mají dojem, že musíme být buď promigrační, nebo naopak odpůrci migrace. Přitom se jedná o komplexní a ohromně zajímavou problematiku, na kterou se lze dívat z mnoha různých úhlů - a to se snažíme festivalem zprostředkovat," uvedl Marek Čaněk, ředitel Multikulturního centra Praha.
Festival zahájí 1. června dokumentární snímek Zbavit se strachu, který mapuje osudy zahraničních pracovníků v Itálii během finanční krize v roce 2008. Po projekci přijdou na diskusi Marek Čaněk a Christo Bjalkovski z Diakonie Českobratrské církve evangelické. Dokumentární večer se pak uzavře filmem Profesionální cizinka, který zachycuje životní příběh spisovatelky a aktivistky Ireny Brežné. Její život poznamenal především odchod z komunistického Československa, které opustila jako osmnáctiletá dívka. Život pak prožila mezi Švýcarskem, Německem, Francií a Slovenskem, napsala několik oceňovaných knih, včetně autobiografie Nevděčná cizinka, která na Slovensku vyšla v roce 2015.
Festival 2. června pokračuje hranými snímky. Hotel Lux je netradiční hlavně tím, že spíše dramaticky pojatou problematiku migrace pojímá jako komedii. Posledním promítaným snímkem pak bude Ves v pohraničí režiséra Jiřího Krejčíka. Film se žánrově řadí mezi propagandu komunistického režimu a řeší téma vnímání odsunu sudetských Němců v české společnosti. Kontext a dobu vzniku filmu v následné debatě vysvětlí historik Matěj Spurný.