Jak Krteček ovládl svět. Děti na něm vyrůstají už 60 let

Kultura
28. 11. 2016 06:04
Ředitelka Nadace Zdeňka Milera Karolína Milerová ukazuje zlatou medaili s portrétem výtvarníka Zdeňka Milera a s postavičkou Krtka. Karolína Milerová je vnučkou Zdeňka Milera.
Ředitelka Nadace Zdeňka Milera Karolína Milerová ukazuje zlatou medaili s portrétem výtvarníka Zdeňka Milera a s postavičkou Krtka. Karolína Milerová je vnučkou Zdeňka Milera.

Roztomilého Krtečka, kterého znají děti v mnoha zemích, a další půvabné postavičky dal světu Zdeněk Miler. Výtvarník, animátor a režisér, od jehož úmrtí uplyne ve středu pět let, celkem vyrobil na 70 animovaných filmů a svými laskavými ilustracemi vyzdobil na 40 knih. Jeho tvorba sklízela ceny na zahraničních i domácích festivalech.

Milerovy ilustrace v knihách Kuřátko a obilí, Kubula a Kuba Kubikula, O veselé mašince, Cesty formana Šejtročka a dalších vynikají mistrovstvím a mimořádnou pečlivostí.

Krtek a raketa.A z jeho filmů bylo asi 50 s vesele nemotorným Krtkem s červeným nosem. První, s názvem Jak Krtek ke kalhotkám přišel, vznikl v roce 1956. Následovaly Krtek a raketa, Krtek a tranzistor, Krtek a televizor a další.

A také knižní příběhy, které čtou generace dětí nejen v Čechách už desítky let. V Německu je Krtek známý jako Maulwurf, v anglicky mluvících zemích jako Mole. Milován je ve Skandinávii a Japonsku, znají ho i diváci v Číně - na světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji patřil k hlavním trhákům české expozice. A na jaře 2011 se Krteček dokonce podíval do vesmíru - jako dvaceticentimetrový maňásek na palubě raketoplánu Endeavour.

Autor legendárního Krtečka Zdeněk Miler s figurkou, kterou mu přivezl americký astronaut Andrew Feustel v roce 2011 do Institutu onkologie a rehabilitace Na Pleši u Nové Vsi pod Pleší.Při vymýšlení této postavičky Zdeňka Milera inspirovala krtčí hromádka, o kterou zakopl na procházce v lese, když řešil úkol, jak zfilmovat naučnou pohádku o výrobě oblečení. A potřeboval do ní nějakého průvodce.

První film s Krtkem si hned získal srdce malých i velkých diváků a zabodoval i u festivalových porot. Nevzhledné zvířátko se Milerovi povedlo nakreslit tak zdařile, že jen z filmového festivalu v Benátkách si přivezl dvě hlavní ceny. Následovaly seriály pro německou televizi.

Krtek nemluví žádným jazykem. Zvuky, které vydává, namluvily malé dcerky Zdeňka Milera, a jejich "jů", "tady, tady" a "pá pá" časem zlidovělo.

Dětský svět obohatil Miler o další půvabná zvířátka. V jeho rukou se například zrodilo zvědavé štěňátko, které v letech 1960 až 1961 díky své zvídavosti a naivnosti osvětlilo dětem některé z přírodních procesů.

Ředitelka Nadace Zdeňka Milera Karolína Milerová ukazuje zlatou medaili s portrétem výtvarníka Zdeňka Milera a s postavičkou Krtka. Karolína Milerová je vnučkou Zdeňka Milera.Dětství prožil Zdeněk Miler v Kladně, kde se 21. února 1921 narodil. Vystudoval grafickou školu a UMPRUM v Praze. Za války pracoval jako kreslíř Baťova filmového studia ve Zlíně a potom až do roku 2002 v Krátkém filmu Praha. Vyhrál soutěž na firemní logo studia Bratři v triku, když namaloval tři kudrnaté kluky a námořnických tričkách. Za odměnu dostal týdenní dovolenou.

Jako scenárista, výtvarník a režisér debutoval roku 1948 filmem Červená karkulka. S bratry Zbyňkem a Richardem Bláhovými nakreslil a režíroval pohádku Jiřího Wolkera O milionáři, který ukradl slunce (1949). Následovala Měsíční pohádka s andersenovským motivem melancholické lásky sluneční panenky a ledového panáčka.

Celkem Miler prodal přes pět milionů knih a získal řadu cen včetně těch za celoživotní dílo. V roce 2006 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy. A v roce 2011 mu pražská Galerie Vltavín uspořádala velkou výstavu věnovanou jeho celoživotní tvorbě.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Facebook, Youtube, Kamaryt Michal, Kamaryt Michal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ