Velká cena Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech putuje do Gruzie. V sobotu večer převzal ve Velkém sále hotelu Thermal režisér George Ovašvili Křišťálový glóbus dotovaný částkou 25 tisíc dolarů (zhruba půl milionu korun) za lyrický příběh Kukuřičný ostrov. Vznikl v koprodukci s Německem, Francií, Českou republikou a Kazachstánem. Domácí zástupci Díra u Hanušovic a Fair Play oceněny nebyly. Diváckou cenu získal dokument o martě Kubišové Magický hlas rebelky, který je dílem Olgy Sommerové.
Skončil tak 49. ročník prestižní přehlídky, která do lázeňského města přilákala 12,5 tisíc akreditovaných účastníků. Počet prodaných vstupenek dosáhl téměř 131 tisíc, což je o tři tisíce víc než loni.
Vítězný snímek vznikl i v minoritní koprodukci s českou firmou Axman Production Karly Stojákové, která získala podporu Státního fondu kinematografie. "Byla jsem se na natáčení podívat, byl tam částečně i český štáb včetně kostýmní výtvarnice a týmu speciálních efektů. Také obrazová postprodukce probíhala v Čechách," řekla Stojáková. Podle ní je snímek unikátní i v tom, že se natáčel na klasickou filmovou surovinu. Třikrát týdně se převážel natočený materiál na Barrandov k vyvolání.
Zvláštní cena poroty spojená s částkou 15 tisíc dolarů (zhruba 300 tisíc korun) připadla maďarskému filmaři Györgymu Pálfimu za snímek Volný pád. Pálfi současně převzal i ocenění za režii.
Mezinárodní porota, v jejímž čele byl španělský filmař Luis Miñarro, udělila i dvě ceny za herecké výkony - Elle Fanningové v americkém soutěžním filmu Až na dno režiséra Jeffa Preisse a Nahuelu Pérezovi Biscayartovi za roli v belgicko-kanadském filmu Jsem tvůj režiséra Davida Lamberta.
Nejlepším filmem soutěže Na východ od Západu, uvádějící debuty a druhé celovečerní snímky z východní Evropy, Balkánu, Turecka a střední Asie, je film ruského režiséra Ivana Tverdovského Nápravná třída. Cena je podpořena 20 tisíci dolary (zhruba 400 tisíc korun). Zvláštní uznání získal Ivan Ikić za film Barbaři, který vznikl v koprodukci Srbska, Černé Hory a Slovinska.
Vítězové soutěže dokumentů přebírají spolu s oceněním 5 tisíc dolarů (100 tisíc korun). Nejlepším filmem nad 60 minut bylo vyhlášeno Čekání na srpen z belgické produkce režisérky Teodory Any Mihaiové, vítězem kolekce snímků do 30 minut je Autofokus chorvatského tvůrce Borise Poljaka. Zvláštní uznání patří rakouské dokumentaristce Lise Weberové (Sicflajš), respektive argentinskému filmaři Manuelu Abramovichovi (Královna).
Cenu Fóra nezávislých dostal německý snímek Někde jinde, který natočila původem izraelská režisérka Ester Amramiová.
Prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška poděkoval filmařům, že přivezli své filmy, porotám, divákům i svým spolupracovníkům a sponzorům. Náklady na pořádání MFF činí v posledních letech až 140 milionů korun. Stát přispívá 30 miliony, osm milionů dalo město a tři miliony kraj.
"Zvu vás všechny na jubilejní padesátý ročník, který bude od 3. do 11. července," řekl Bartoška.
Závěrečný ceremoniál se prostřednictvím přenosu společnosti Aerofilms objevil ve čtyřech desítkách kin v republice. Nejen hosté v Thermalu tak viděli jevištní show bratří Cabanů, vyslechli si moderování Marka Ebena a zhlédli divácký hit letošního festivalu v Cannes Divoké historky. Šlo o jeho první projekci po tomto uvedení; v Argentině bude uveden až v srpnu. Černou argentinsko-španělskou povídkovou komedii o šesti podobách pomsty natočil Damián Szifrón. Koproducenti bratři Almodóvarové s ním našli společnou řeč ve stylu humoru a bizarním pohledu na situace, které mohou zamotat zdánlivě nesouvisejícími lidskými osudy a vztahy.
Definitivní tečku za 49. ročníkem festivalu udělá hodinu před půlnocí v Letním kině film Davida Lynche Zběsilost v srdci.