"V původních Krotitelích duchů hráli ti nejvtipnější herci své doby, a tak jsem i já chtěl mít v Krotitelích ty nejvtipnější lidi dneška, které znám," vysvětluje režisér Paul Feig kontroverzní obsazení nové verze jedné z nejúspěšnějších komedií osmdesátých let. Kromě hvězd Melissy McCarthy a Kristen Wiig vsadil i na dvě komičky známé z kultovního komediálního pořadu Saturday Night Live, Leslie Jones a Kate McKinnon.
Kdy jste poznaly, že jste dobré jako komičky?
Leslie Jones: Mně nedošlo, že to, co dělám, je komedie, dokud jsem se tím nezačala živit. Předtím, jsem si myslela, že jsem blázen. Vždycky mě zvali na všechny večírky. Nechápala jsem proč, když jsem tam akorát seděla a rozesmávala ostatní, což mi přišlo hloupé, připadala jsme si jako klaun. Ale radši jsem lidi dál rozesmávala, aby mě zvali na party. Teprve když jsem vylezla na jeviště a zjistila, že komedie je forma umění, uvědomila jsem si, že se tím chci živit a že chci být vtipná.
Jak je to u vás Kate?
Kate McKinnon: Od začátku se mi líbily přízvuky a snažila jsem se napodobovat, jak lidi mluví. Ne proto, abych si z nich utahovala, chtěla jsem vědět, jaké to je, být v jejich hlavě. Tak jsem je imitovala a nakonec si z toho udělala kariéru.
Leslie: Je v tom opravdu dobrá. Se skotským přízvukem mi namluvila vzkaz na záznamník.
Jak velkou část tvořila na natáčení Krotitelů improvizace?
Kate: Velkou. Měly jsme skvělý a vtipný scénář, ale u každé scény jsme si mohly zkoušet všechny způsoby a všechny vtipy, které nás napadly.
Noví Krotitelé duchů jsou novou verzí známého příběhu. Jak se díváte na vlnu remaků, které v poslední době vznikají?
Leslie: Režisér Paul Feig chtěl natočit svěží film, ale v duchu originálu. Pro mě má většina remaků, co teď vzniká, docela smysl. Na film z osmdesátých let se dnešní děcka dívat nebudou, když teď máme lepší vizuální efekty a duchové můžou být doopravdy strašidelní.
Kate: Režisérovi se moc líbila ta divná kombinace duchů, techniky a komedie. Náš film je nový hlavně v tom, že v něm jsou čtyři nové postavy s různými komickými schopnostmi.
Už dlouho před premiérou část fanoušků na sociálních sítích hlasitě kritizovala ženské obsazení nových krotitelů. Co jste tomu říkaly?
Kate: Nemám Twitter, takže jsem to sama nečetla. Na natáčení jsem ale prostě jen chtěla odvést dobrou práci, užít si to, být zábavná, na věci okolo jsem moc nemyslela. Nikdo na natáčení se na tuhle genderovou politiku nesoustředil.
Jste rády, že jste dostaly roli, v níž nemusíte ukazovat prsa nebo nohy?
Leslie: Já mám ale skvělá prsa, klidně bych je ukázala!
Kate: I proto jsem tenhle film chtěla točit. V dětství byla mou hrdinkou speciální agentka FBI Dana Scullyová, která nosila velmi upjaté oblečení. Vždycky jsem chtěla hrát postavu, u které je nejdůležitější mozek.
Kate, vy hrajete v Krotitelích tu nejbláznivější geniální fyzičku. Měla jste nějaký vzor mezi šílenými vědci?
Kate: Ani ne. Mám ráda frankensteinovskou osobu šíleného vědce, který přináší do světa nebezpečí a pak ho musí po sobě uklízet.
Ve filmu se objeví i herci z původních Krotitelů, včetně Billa Murrayho, který dlouho svoji účast odmítal. Jaké bylo natáčení s ním?
Leslie: Já se ho docela bála. Tak jsem se hodně soustředila, abych svou jedinou větu v té scéně řekla dobře. On se u toho pořád tvářil stejně, až jsem si myslela, že to určitě kazím. Ale vidět ho na place bylo docela nostalgické.
Kate: Přirovnala bych to k tomu, když se léta díváte na fotky Sixtinské kaple a pak ji konečně navštívíte a vidíte, jak je úžasná.
Zažily jste někdy i vy něco paranormálního jako vaše postavy?
Kate: Já ne.
Leslie: Já párkrát. Třeba když jsem jednou v autě čekala na kamarádku u klubu, všichni už odešli a najednou jsem měla pocit, že mi někdo říká, že bych měla už taky vypadnout. Cítila jsem, jak mě někdo tlačí, abych odjela. Tak jsem radši odjela. Určitě tam byl totiž duch.
Kauza krotitelek duchů: Nejneoblíbenější pokračování? |
Nejdřív se třetí film o krotitelích duchů nelíbil Billu Murraymu. Hvězda filmu z roku 1984, který se stal komerčně nejúspěšnější komedií v USA osmdesátých let, nebyla spokojená s druhým dílem natočeným o pět let později a rozhodla se využít svého unikátního práva vetovat jakékoliv další pokračování. I to, které opět napsali jeho kolegové Dan Aykroyd a Harold Ramis a mělo se jmenovat Krotitelé duchů v pekle. Murray nechtěl natočit ani díl, který napsali autoři komedie Rok jedna a v němž jeho postavu hned v úvodu (prý na jeho přání) zabili. Když pak vážně onemocněl Harold Ramis, zhasly i všechny naděje na třetí Krotitele s původním obsazením a režisérem, slovenským rodákem Ivanem Reitmanem. V době Ramisovy smrti v roce 2014 už ovšem Reitman a studio Sony plánovali jiné Krotitele, s novými herci a novým štábem. Projekt se nakonec usadil u režiséra hitu Ženy sobě Paula Feiga, který místo remaku nebo pokračování přišel s nápadem na restart, tedy vlastní verzi známých témat. A jako kvarteto zábavných fyziků bojujících proti slizkým duchům ohrožujícím New York obsadil své oblíbenkyně z filmu Ženy sobě Melissu McCarthy a Kristen Wiig, doplněné o komičky Leslie Jones a Kate McKinnon. Tím k údivu jejich i svému vyvolal nevoli části fanoušků, kteří svůj nesouhlas se změnou genderu krotitelů ventilovali na sociálních sítích i hromadným odklikáváním "palce dolů" u prvního traileru k připravovanému filmu na YouTube. Když se v polovině července noví Krotitelé duchů konečně dostali do amerických kin, vysloužili si u anglicky píšících kritiků více pozitivních reakcí (konkrétně 73 % podle webu Rotten Tomatoes) a za první víkend vydělali přes 46 milionů dolarů. Přesto kolem snímku ošklivé kontroverze a internetový trolling neutuchají. Nedávno nesnášenliví "fanoušci" zaplavili urážlivými, sprostými a rasistickými vzkazy twitterový účet herečky Leslie Jones. "Opouštím dnes v noci Twitter se slzami a velmi smutným srdcem. Tohle všechno jen proto, že jsem natočila film. Můžete ten film nesnášet, ale to svinstvo, kterého se mi dnes dostalo... to je špatně," reagovala šokovaná herečka. |