Druhý ročník Mezinárodního filmového festivalu Ekotopfilm, letos pod novým názvem Příběhy Země, odstartuje 6. října v pražské Městské knihovně. Festival propojuje film, zábavu a moderní způsob života v souladu s udržitelností života na planetě.
Na návštěvníky do 12. října v Praze čekají dokumentární filmy z celého světa, odborné přednášky, besedy s filmovými tvůrci a osobnostmi, zábavné akce, workshopy, koncerty a výstavy. Chybět nebude ani program pro rodiny s dětmi. Do dubna 2018 pak přehlídka navštíví dalších čtyřicet měst. Novináře o tom ve čtvrtek informoval zakladatel a ředitel festivalu František Štefan.
Motto festivalu 'Dochází nám herci' upozorňuje na vymírání ohrožených druhů. "Příběhy Země lépe vyjadřují myšlenku festivalu. Tou je spojení filmu, zábavy a poznání pro lidi, kterým není lhostejný svět, ve kterém žijeme," vysvětlil změnu názvu Štefan.
Do mezinárodní soutěže festivalu profesionální i amatérští filmaři přihlásili téměř 900 snímků z více něž osmi desítek zemí světa. Soutěžit se bude v sedmi kategoriích, kam předvýběrová komise pošle jen přibližně 80 nejlepších snímků, které bude hodnotit mezinárodní porota. Do hodnocení se letos budou moci zapojit i samotní návštěvníci. Cenou pro vítěze bude i finanční ohodnocení.
Čestné funkce prezidenta festivalu Příběhy Země se zhostí filmař Steve Lichtag, v loňském roce předseda jeho mezinárodní poroty. "Festival je nadějí, aby si lidé uvědomili, kam kráčí a jak naše planeta vypadá," uvedl Lichtag. "Televize se zaměřují na komerci a příliš této myšlence nepomáhají. Proto potřebujeme akce, jakou je Příběhy Země," dodal dokumentarista, jehož snímek Tanec modrých andělů přispěl ke vstupu České republiky do Mezinárodní velrybářské komise a jeho další film Prapodivný svět pomohl k přípravě nového znění zákona v otázce používání elektrického proudu při lovu ryb.
Na místo předsedy mezinárodní poroty letos zasedne Michael Havas, novozélandský režisér s českým původem, který napsal, zrežíroval a produkoval přes 60 snímků. "Vždy hledám autentické filmy, které odhalují podstatu," podotkl Havas.
Festivalu se v loňském ročníku účastnilo 72 tisíc návštěvníků z celé České republiky, z toho 10 tisíc v Praze. Program určený školám využilo 240 škol. Hlavní cenu festivalu získal dokument Mikroporod. Snímek přibližuje dopad způsobu rození dětí na budoucnost a zdraví lidstva.