Německá ARD uvede dokument o "dobrém bratrovi" nacisty Göringa

Kultura
9. 1. 2016 11:00
Albert Göring byl maldším bratrem Hermanna Göringa, zakladatele gestapa a jednoho ze strůjců pronásledování Židů.
Albert Göring byl maldším bratrem Hermanna Göringa, zakladatele gestapa a jednoho ze strůjců pronásledování Židů.

Německá televize ARD uvede hraný dokumentární film o osobnosti Alberta Göringa, bratra nacistického pohlavára Hermanna Göringa. Snímek Der gute Göring (Dobrý Göring) vypráví o muži, jenž zachránil mnoho lidí před nacisty, když mimo jiné pomáhal k útěku vězňům z Terezína.

Hermann Göring byl zakladatelem gestapa, nacistickým ministrem letectví, vrchním velitelem letectva i jedním ze strůjců pronásledování Židů. Málo známá je ale skutečnost, že měl mladšího bratra, který nacisty nesnášel a mnoho lidí před nimi zachránil, píše agentura DPA.

Vztah Alberta Göringa (1895-1966) k bratrovi byl napjatý. Už při prvním setkání obou mužů zachyceném ve filmu, na pohřbu jejich matky v roce 1923, se Albert (ztvárněný Barnabym Metschuratem) vysmívá Adolfu Hitlerovi. Hermann Göring (Francis Fulton-Smith) ho napomíná.

Po uzurpování moci nacisty se oba bratři navzájem dál odcizí. Hermann Göring se podílí na upevnění Hitlerovy moci, zatímco Albert se v Rakousku stává pravou rukou filmového producenta židovského původu Oskara Pilzera.

Později, jako ředitel exportu automobilky Škoda spadající pod koncern Reichswerken Hermann Göring, podporoval židovské pracovníky z koncentračního tábora v Terezíně a pomáhal jim k útěku.

V roce 1935 se oba bratři setkali na Hermannově venkovském sídle Carinhall severně od Berlína. Jsou u toho druhá žena nacistického pohlavára, herečka Emmy Sonnemannová (Anna Schudtová) a filmová hvězda Henny Portenová (Natalia Wörnerová). Z Emmyny iniciativy prosí Hermann svého bratra o laskavost. Portenová kvůli norimberským rasovým zákonům nesmá dál točit, protože její muž je Žid. Albert jí má dopomoci k angažmá v Rakousku.

"Je mi ctí," přivoluje Albert. Hermann vysvětlí svou přímluvu pověstnou větou: "Já určuji, kdo je Žid."

Film líčí ještě další tři setkání obou bratrů: v roce 1938 na hradě Mauterndorf v Rakousku, v roce 1944 v Carinhallu a konečně po konci války v květnu 1945 ve vězení v Augsburgu.
Jejich setkání jsou vždy plná napětí, ale jsou tu i momenty blízkosti. Na Mauterndorfu oba sedí u křídla a zpívají.

V roce 1944 Hermann svého bratra uvrhne do smrtelného strachu, když inscenuje jakýsi soukromý proces. "Jako u žraloka, který krouží kolem své kořisti, člověk ani u Hermanna Göringa nikdy nevěděl, zda si dělá legraci, nebo je konec vašeho života hrůzyplně blízko," řekl o své postavě herec Francis Fulton-Smith. Hermann ale nakonec nepřipustí, aby gestapo jeho bratrovi něco udělalo.

Zatímco Hermann Göring spáchal sebevraždu ještě před vykonáním rozsudku smrti, který vynesl norimberský tribunál, Albert vazbu přežil. Vydal se v Rakousku Američanům, ale ti mu nevěřili. "Same name, same blood," (Stejné jméno, stejná krev) procedí jeden americký důstojník u výslechu.

Albert Göring je vydán do Československa, kde je s ním prý špatně zacházeno, ale po intervenci přeživších obětí je propuštěn. Umírá na rakovinu v roce 1966 v Mnichově.

George Pilzer, syn filmového producenta Oskara Pilzera, podal u památníku holokaustu Jad vašem v Izraeli žádost, aby byl Albertu Göringovi propůjčen čestný titul Spravedlivý mezi národy. Památník s tím však zatím váhá.

Autor: ČTK Foto: , www.tvspielfilm.de

Další čtení

Fušeři, debut ředitele hobbymarketu, vstupují do Divadla na Zábradlí

Kultura
29. 4. 2025
Zlatý svatováclavský dukát

Kolik stojí dukát? Ten svatováclavský se vydražil za skoro osm milionů

Kultura
28. 4. 2025

Vlastivědné muzeum v Olomouci chystá literární minifestival Kriminacht

Kultura
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ